Magistritöö tõi kuulsad kosmonaudid Põltsamaale

 

Põltsamaa lossiõues, veinikeldri kõrval saalis on avatud Põltsamaa kunstiseltsi näitus “Kosmos”, mida käisid külastamas tuntud nõukogude kosmonaudid Aleksei Leonov ja Georgi Gretško.  

Nii näitus kui sellele järgnenud kosmonautide külaskäik Põltsamaale said teoks tänu Põltsamaalt pärit Heli Tetlovile, kes on Balti Filmi- ja Meediakooli (BFM) magistrant. Läbi eelnimetatud sündmuste, mille organiseerijaks ta ise oli, teeb Tetlov oma magistritööd. Magistrant ise ei ole praegu veel eriti aldis oma tegemistest rääkima.

Põltsamaa kunstiseltsi inimesed koostasid näituse spetsiaalselt selleks, et aidata  kaasa magistritöö valmimisele. Kahel pühapäeval, mil maalimine käis, filmis tööd operaator ja fotograaf Tanel Tero, kes jäädvustas filmilindile ka kosmonautide külaskäigu Põltsamaale.  

“Oleme filmimas siinset kunstinäitust “Kosmos”, seda seoses näitust külastavate kosmonautidega,” möönis Tero. Omakorda on kogu sündmus toodud Põltsamaale just sellepärast, et siin asuv toona põllumajanduskombinaadiks nimetatud ja praegu Põltsamaa Felixi nime kandev tehas valmistas kosmonautidele kosmoses oleku ajaks põhitoiduse. Tero lubas, et kunagi saab Põltsamaal filmitut suurel ekraanil näha nii Eestis kui kaugemalgi. Tanel Tero on Heli Tetlovi koolivend Balti Filmi- ja Meediakoolist. Lisaks Terole oli sündmust filmima kutsutud ka filmioperaator Arvo Vilu. Koos kosmonautidega oli tõlgina kaasas Jaak Lokk, kes ütles, et on töötanud kosmoseprogrammidega kuni Nõukogude Liidu lagunemiseni ja koostöö jätkub praegugi.

“Kosmonaudid Leonov ja Gretško on minu head sõbrad,” sõnas Lokk.

Kosmonaudid, muhedad ja ülisõbralikud eakad mehed, uudistasid näitust väga suure huviga ning vedasid lausa näpuga rida, mis on maalidel kosmosega võrreldes nii ja mis naa. Nad saavutasid rahvaga kohe vahetu kontakti ja kuulasid huviga, mida on igal kunstnikul oma maali kohta öelda. Nad  esitasid ka hulgaliselt küsimusi ja avaldasid arvamust.

Näitus “Kosmos” jääb Põltsamaal avatuks 15. novembrini.

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus