Maavanem kutsus lähiajalugu jäädvustama

Laupäeval Jõgeva kultuurikeskuses Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäevale pühendatud kontsert-aktusel peetud kõnes soovitas Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev  lähiajaloo  sündmustes osalenud inimestel oma mälestused kirja panna ja neist ka noorematele rääkida.

Maavanem märkis, et mitmed Eesti iseseisvuse taastamisel ja sellele eelnenud sündmustel osalenud tipp-poliitikud ning  teisedki tuntud avaliku elu tegelased on memuaare juba avaldanud, kuid kindlasti leidub sadu ja tuhandeid aatelisi ja julgeid  inimesi, kellel omad lood sellest perioodist rääkimata või kirja panemata on. Palju olulist ja huvitavat on meenutada laulva revolutsiooni rahvakogunemistes aktiivselt osalenutel, põllumajandushoonete süütajatega võitlust pidanud Kodukaitse ja Kaitseliidu liikmetel, vapratel raadioamatööridel,  kes augustiputši päevadel Eestisse sisse tunginud Nõukogude Liidu tankide liikumist jälgisid, ja paljudel teistel.

Muuseumid saavad kaasa aidata

“Aastad on praeguseks mälestusi parasjagu setitanud ja nüüd on saabunud õige aeg nende üles kirjutamiseks või jutustamiseks. Nii võivad valmida kümned meenutusteraamatud, mille koostamisele saavad paljuski kaasa aidata muuseumid,” ütles maavanem. 

Viktor Svjatõšev tänas kõnes kõiki, kelle juhtimisel sai teoks Eesti Vabariigi veretu taassünd.  Eraldi toonitas ta helilooja Alo Mattiiseni ja luuletaja Jüri Leesmenti loomingu osa Eesti taasiseseisvumise võidukäigus. 

Märkimisväärse osa oma kõnest pühendas maavanem Eesti riigi- ja rahvuslipule ja selle tugevale seosele Jõgevamaaga. Esimene sinimustvalge õmmeldi ju teatavasti Põltsamaal ja seda hoiti okupatsiooniaastatel Jõgeva vallas Kõola külas Läänemardi talus. Maavanem kirjeldas ka hiljutist vaatepilti päikesepaistelisel päeval Jõgeva kesklinnas, kui  Jõgeva kunstikooli õpilased joonistasid pilte, millest mitut kaunistas meie riigilipp. 

Siiri Sisask andis kontserdi

Eesti taasiseseisvumise tähtsust ja mõju tänasele päevale rõhutasid oma esinemistes ka Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Toivo Tõnson, Jõgeva linnapea Kalmer Lain ja Jõgeva vallavanem Enn Kurg.

Sõnalisele osale järgnes Siiri Sisaski kontsert “Oma laulud”. Ta esitas ka oma laulu “Mis maa see on”, mille sõnad on kirjutanud Peeter Volkonski.  

Eesti taassünnipäevale pühendatud kontsert-aktust juhtisid vennad Karl ja Tanel Sakrits.    

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus