Maavanem annetas teenetemärke

Vabariigi aastapäeva eel tunnustas maavanem Viktor Svjatõšev maakonna teenetemärkidega kahtteist inimest: üks neist pälvis Jõgevamaa Vapimärgi, viis Jõgevamaa Kuldristi ning kuus Jõgevamaa Hõberisti. Teenetemärgid andis maavanem kätte oma vabariigi aastapäevale pühendatud vastuvõtul möödunud laupäeval Jõgeva kultuurikeskuses.

 

Kaalukaima autasu – Jõgevamaa Vapimärgi võttis maavanemalt vastu Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer, kes on nimetatud ametit pidanud juba 1963. aastast. Lisaks sellele on ta Eesti Evangeelse Luterliku kiriku titulaarpraost, Eesti Evangeelse Vennastekoguduse eestseisuse liige ja Tartu Teoloogia Akadeemia asutaja ja skautmaster. Ta on olnud ka Mustvee linnavolikogu liige.

„Aastate poolest oleksin võinud ammu pensionile jääda, ent mu süda ei luba seda, sest ma tunnen, et inimesed vajavad mind,“ ütles Eenok Haamer. „Rahvale on vaja ju ka midagi muud kui ainult palju raha: neile on vaja rahu südamesse. Kui inimestel on rahu südames ja nad üksteist toetavad, siis jääb ka meie rahvas ja riik alles.”

Jõgevama Kuldristi pälvisid tänavu kirurg Ludmilla Hannula, põllumajandustootja Toivo Kens, Ameerika Ühendriikide suursaatkonna protokollinõunik Laine Lembavere, SOS Lasteküla Eesti Ühingu tegevdirektor Margus Oro ja Kaitseliidu Jõgeva Maleva pealik kapten Janno Rosenberg.

Ludmilla Hannula on töötanud Jõgeva Haiglas kirurgi ja kirurgiaosakonna juhatajana alates 1971. aastast. Suurte kogemustega ja hinnatud kirurgina on ta selle aja jooksul osutanud professionaalset abi tuhandetele Jõgevamaa elanikele.

Toivo Kens alustas 1990. aastal talupidamist, ent nüüdseks on talust välja kasvanud toimekas perefirma OÜ Viraito. 2004. aastal valmis firmal 500 lüpsilehma mahutav farmikompleks, milles pööratakse erilist tähelepanu keskkonnasäästlikkusele. Toivo Kensil on suured teened ka kodumaistele piimatootjatele kuuluva ja juustutootmisele spetsialiseerunud ühistu E-Piim loomisel ja juhtimisel.

Laine Lembavere on 1991. aastast edendanud koostöösuhteid Ameerika Ühendriikide suursaatkonna ning Jõgeva maavalitsuse ja maakonna omavalitsuste vahel. Saatkonna kaitsekoostöö osakonna vahendusel on Laine Lembavere kaasa aidanud Jõgeva Haigla tegevuse finantseerimisele ja vahendite soetamisele. Suur roll oli tal ka Raja vanausuliste kogudusele kuuluvate kirikuraamatute taastamise jaoks finantseeringu saamisel.

Margus Orol on teeneid nii Jõgevamaa haridus-, kultuuri- ja spordielu kui ka kogu maakonna arendamisel: aastatel 1999-2004 oli ta Jõgeva maavanem. Ta on Kuningliku Jahi traditsiooni ellukutsuja ning Põltsamaale SOS lasteküla rajamise algataja ja koordinaator.

Kapten Janno Rosenberg on juhtinud Kaitseliidu Jõgeva Malevat alates 2002. aastast. Ta on Kirna õppekeskuse rajamise algataja ja eestvedaja, aitab Kaitseliidu maakonnaorganisatsiooni tugevdades kaasa jõgevamaalaste turvatunde suurendamisele ning osaleb aktiivselt Jõgevamaa noorte isamaalisel ja aatelisel kasvatamisel. Möödunud aastal andis Rosenberg koos oma kolleegidega suure panuse Jõgeval toimunud võidupüha paraadi õnnestumisse.

Jõgevama Hõberistiga autasustas maavanem 1976. aastast Vaimastvere perearsti ametit pidanud Malle Koppat, 1984. aastast Jõgeva Sordiaretuse Instituudis töötanud ja 1999. aastast seda direktorina juhtinud Mati Koppelit, Põltsamaa piirkonna tuntud põllumajandus- ja omavalitsustegelast Tiit Kulu, 1979. aastast Laiuse raamatukogus töötanud ning innukalt ajalookonverentside ja muude kultuurisündmuste läbiviimisel kaasa löönud Asta Leitenit, Mustvee kauaaegset koolijuhti (on 1986. aastast Mustvee Vene Gümnaasiumi direktor) ja omavalitsustegelast Jaan Rahuküla ning Pajusi valla suurima tööandja, OÜ Eltor juhatajat Leo Tõnsonit, kes on oma ametit pidanud 1993. aastast.

Lisaks teenetemärkide saajatele kuulutati maavanema vastuvõtul välja ka maakonna 2009. aasta Aasta Tegu, Hea Investor, Hea Põllumajandusettevõte, Hea Turismitegija, Hea Ettevõte ja Hea Piirkonna Edendaja. 

Jõgevamaa Kuldrist 

Ludmilla Hannula

Toivo Kens

Laine Lembavere

Margus Oro

Janno Rosenberg 

Jõgevamaa Hõberist 

Malle Koppa

Mati Koppel

Tiit Kulu

Asta Leiten

Jaan Rahuküla

Leo Tõnson

Aasta teod

Jõgevamaa Aasta Tegu — Jõgeva bussijaama ehitamine

Jõgevamaa Hea Investor — piimandusühistu E-Piim Põltsamaa Meierei

Jõgevamaa Hea Põllumajandusettevõte — OÜ Hansukartul

Jõgevamaa Hea Turismitegija — OÜ Laanelill hallatav Jahimaja Trofee

Jõgevamaa Hea Ettevõte — AS Merit Tarkvara

Jõgevamaa Hea Piirkonna Edendaja — MTÜ Sokuturi (Palamuse) ja Sadala Külade Selts

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus