Maaslamajale jalaga näkku

Pea kahe aasta jooksul, mil olen Jõgevamaal töötanud, on mulle selgeks saanud kurb tõsiasi ? meil on kolme sorti inimesi. Esimese sordi inimesed on üliedukad, neile on lubatud kõik ? kaasa arvatud purjuspäi ja/või lubadeta auto juhtimine. Kritiseerida üliedukaid ei tohi, neid võib ainult positiivses valguses näidata. Nad on ilmeksimatud, inimlikke pahesid neil justkui polegi, kuigi tegelikult on, ja mitte vähe.

Teise sordi inimesed peavad end spetsialistideks, neil on hästi tasustatud väga kindel töökoht, nad tunnevad end turvaliselt, neid ei kõiguta miski. Kõige edukamatesse suhtuvad nad väga aupaklikult. Ülejäänud rahvas on nende silmis rämps, kellega tuleb ka vastavalt käituda. Vähemedukatele on nad valmis otsekohe koha kätte näitama ja teevad seda võimaluse avanedes mõnuga.

Ei suuda olla edukad

Meie kolmanda sordi inimesed pole erinevatel põhjustel suutnud edujooksuga kaasa minna. Osa neist on elu hammasrataste vahele jäänud. Üliedukad nendega suhtlema ei vaevu, spetsialistid aga mõnitavad nii kuis jaksavad. Ei edukad ega spetsialistid taha kolmanda sordi inimeste probleemidest midagi teada.

Lugedes teisipäevases lehes ilmunud töötu mehe loo kohta internetist kommentaare, jäi mulje, et töötud on üks kohutavalt jube taak meie ühiskonnas. Nad on tüliks, nad on jalus. Parem oleks, kui neid poleks!

Elu on karm olelusvõitlus, kus alles jäävad vaid julmad, edukad ja julged. Ülejäänutele pole siin päikese all kohta? Kui sa pole piisavalt edukas, siis kao jalust! Kuhu?

Edasiste väärarusaamiste vältimiseks olgu siinkohal sõnaselgelt öeldud ? Vooremaa toimetus EI PROPAGEERI ega POOLDA toetuste najal elamist. Vooremaa toimetus pooldab töötute inimväärset kohtlemist, mitte nende alandamist loomast madalamaks.

Jah, töö otsimine on eelkõige töötu asi. Aga kui ta sellega ise toime ei tule, siis vajab ta abi.

Töö otsimine on töötu asi

Kui iga töötu otsiks ise endale töö, siis poleks meil ju mingit tööhõiveametit vaja? Kelle jaoks on tööhõiveamet? Kas tööhõiveamet peaks töötuid abistama või on töötud nende jaoks?

Kui näiteks panga klienditeenindaja peaks meid pidevalt välja vihastama, siis läheme teise panka. Kuhu saavad pöörduda töötud?

Tööhõiveamet paraku ei tegele kõigi registreeritud pikaajaliste töötutega aktiivselt – ei olevat tulemuslik neid koolitada. See kehtib enamasti nende kohta, kes on “liiga” vanad, elavad ebasobivas piirkonnas, st transpordiprobleem ühenduses Jõgeva või Põltsamaaga, või on näiteks alkoholiprobleemiga. Kindlasti on erinevaid riskitegureid veelgi.

Aga koolitamine pole ainus võimalus panna inimesi ennast inimestena tundma. Kui tööhõiveametis on tööl juhtumikorraldajad, siis nemad peaksid ju töötama igasuguste juhtumite korraldamisega. Miks teha eelistusi, valikuid?

Mullu oli Jõgevamaal deklareeritud keskmine palk 5083 krooni. Natuke üle keskmise palga teeniv pereisa saab seega tõenäoliselt 5500 krooni kandis kuus, mis on üle kahe korra suurem kui miinimumpalk (praegu teatavasti 2690 krooni).

Loomulikult tahabki tööandja töötaja võimalikult odavalt palgata. Kuidas peaks aga neljaliikmeline pere ära elama 2690 krooniga? Kas keegi on selle järele proovinud ja oskaks selgitada, enne kui tänitama hakkab?

Kas me miinimumpalka makstes loodame, et Jõgevamaa puhkeb õide? Kui kauplustes pole kaubale ostjaid ja teenuste tarbijaid? Kelle jaoks me siis toodame oma kaupu ja teenuseid?

Kas kellelegi on kordagi pähe tulnud, et maaslamajaid ei lööda, vaid aidatakse jalule? Kalast ja õngest rääkides ? ärge pakkuge õnge järve ääres, mis on ammu tühjaks tehtud!

HELVE LAASIK,
Vooremaa peatoimetaja

blog comments powered by Disqus