Maasikate kõrghooaeg on käes

Sel ja järgmisel nädalal on Eesti päritolu maasikatel kõige soodsam hind. Edaspidi hakkab saak vähenema ning seega tõusevad ka hinnad.

Maasikate hinnad Jõgeva turul jäävad praegu kahe ja kolme euro vahele. Sort ’Polka’, mille marjad on suured ja magusad, maksab keskeltläbi kolm eurot ning pisemad marjad kaks eurot kilo.

Enamik ostjaid valib maasikaid siiski hinna, mitte suuruse järgi. Asjatundjate sõnul on magusad nii suuremad kui väiksemad marjad ning suurusest hoolimata süüakse need nagunii kohe ära. Peamiselt ostetigi marju kohe söömiseks, mõnel oli plaanis muist ka toormoosiks teha ja sügavkülmikusse varuks panna.  

Jõgeva turul looklesid järjekorrad

Praegu tegutseb Jõgeva turul kolm maasikamüüjat ja järjekorrad püsivad pikad kõikide juures. Kõige kaugemalt tuuakse Jõgevale maasikaid Nõo vallast Valdis Kaskema istandusest. Tema marju aitab siin müüa Valdur ning küsib kilo maasikate eest kaks eurot. Enamasti tuleb mees turuplatsile kella üheksa paiku hommikul, poolteise tunniga on paarsada kilo juba läbi müüdud ning järjekord tema leti taga ei vähene selle aja jooksul kordagi. Valdur lisas, et enamik nende maasikaid  läheb Tallinna, kuid seal on hinnad Kesk-Eestiga võrreldes veidi kõrgemad.  

Sel nädalavahetusel peetakse Tallinnas ka iga-aastast maasikafestivali, mis ongi maasikahooaja kõrghetk, mil saagikus on enamasti kõige suurem. Saagi üle marjakasvatajad tänavu ei kurda. On olnud piisavalt soe, kuid vihma oleks siiski veidi rohkem tulla võinud. Paljud on pidanud taimi  suure kuuma ajal ise tublisti kastma. 

Maasikas minevaim kaup

Praegu on ostjatel võimalik valida erineva hinna, maitse ja suurusega marjade vahel, kuid kauaks seda rõõmu pole, sest maasikakasvatajad on veendunud, et just lõppev ja ka uus  nädal on maasikate kõrghetk. Edaspidi jääb saaki vähemaks ning seega tõusevad ka hinnad.

Momendil ongi maasikas turul kõige minevam kaup. Palju ostetakse ka värsket kodumaist kartulit, tomatit ja kurki. Kartuli- ja kurgikilo maksab veidi üle euro, tomati hind jääb kolme euro kanti ringi ning hernekilo eest küsitakse umbes neli eurot.

Kui maasikad otsa saavad, tulevad juba müüki esimesed vaarikad ja metsamarjad. Sel aastal ei ole mustikaid metsas väga palju, kuid turulettidele need kindlasti ilmumata ei jää. 

Värskete aiasaaduste kilohinnad Jõgeva turul

*Maasikas 2-3 eurot

*Värske kartul ja kurk veidi üle ühe euro

*Tomat umbes kolm eurot

*Hernes ligikaudu neli eurot

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus