Maasikasuurused rahetükid lõhkusid autod

Võimsast rahest tuli maakonnast teateid mitmelt poolt. Paraku tegid suured tükid kõvasti kurja.


„Päris lahing oli,“ ütles Avinurmest Aivar Saarela. „Ülemised jõud tulistasid rahekuulidega, välja ei saanud minna ja jätsingi autokatuse kaskokindlustuse katta. Terrassikatuse tegi ka auklikuks,“ lisas ta.
Mari-Liis Renseri aias said kannatada maasikad ja autod. „Autod tuleb mõlemad plekimehe juurde viia, kas või kui palju kindlustus enda kanda võtab, ei oska veel öelda. Kõige suuremad raheterad olid läbimõõdus ligi viis sentimeetrit, nii tikutopsisuurused. Kartsin väga akende pärast, aga need jäid õnneks terveks. Rahe tuli tuulega poolviltu vastu akent, päris hirmutav oli. Ämma, põlise avinurmiku sõnul, kelle juures lõhkus äike kasvuhoone, ei ole siin midagi niisugust varem nähtud. Rahehoo kohta tundus see küllalt pikk olevat, viis kuni kümme minutit vähemalt. Oli nii pime, et tänavavalgustus lülitas ennast sisse,“ rääkis Renser.
Võduvere külas, Laiuse ja Jõgeva vahel, kooris välk kase.
„8. juunil kujundas Eesti ilma väheliikuv madalrõhuvöönd. Vahemere äärest siia jõudnud õhumass oli võrdlemisi soe ja niiske. Päevased temperatuurimaksimumid küündisid Kagu-Eestis 27–29 ja Ida-Eestis kohati 23–28 kraadini,“ selgitas vast Tartu ülikooli lõpetanud geograaf ja hobisünoptik Kairo Kiitsak.
„Samal ajal oli meretuulega rannikualadel sooja vaid 12–17 kraadi. Pärastlõunal hakkasid soojendava päikese toel arenema äikesepilved, mis liikusid aegamisi edelast kirdesse, põhjustades lisaks välgule tugevat hoovihma, pagisid ja isegi hiidrahet.
Sellest ei jäänud puutumata ka Jõgevamaa, õhtul jõudsid võimsad rünksajupilved sinna. Jõgeva linnas sadas kuni pooleteise ja Avinurmes isegi kuni kolmesentimeetrise läbimõõduga raheteri.
Ööpäeva jooksul sadas Jõgevamaa eri paigus kohati 15–45 millimeetrit vihma,“ lisas Kiitsak.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus