Maarja Päikesekodu vajavad ka intellektipuudega jõgevamaalased

Tartumaale Haaslava valda kavandatava Maarja Päikesekodu rajamise ühe eestvedaja, Jõgevamaa Puuetega Laste Vanemate Ühingu juhatuse esimehe Merle Lintsi sõnul võimaldab telesaatega “Jõulutunnel” kogutud 202 000 eurot teha mitmeid töid sobiva elamispaiga loomiseks täisealistele intellektipuudega inimestele.

Sihtasutuse Maarja Päikesekodu nõukogu esimees, põltsamaalane Merle Lints ütles, et saate “Jõulutunnel” vaatajate annetatud rahaga kavatsetakse tellida Maarja Päikesekodu territooriumile rajatavate kommunikatsioonisüsteemide ja teede projektid ning vastavad taristud ka valmis ehitada. “Ehk jätkub raha ka haljastuseks, puude ja põõsaste istutamiseks,” lisas ta.

“Oleme südamest tänulikud kõigile, kes otsustasid toetada ettevõtmist, mille eesmärk pakkuda meie keskel elavatele erilistele inimestele turvalist, hoolivat ja jõukohaste tegutsemisvõimalustega elukeskkonda. Kindlasti tuli annetuskõnesid ka Jõgevamaalt,” rääkis Lints.

Siimustis asuva Kiigemetsa kooli direktori Urmas Paju sõnul on Jõgevamaal palju lapsi, kes täiskasvanuks saades vajaksid elupaika Maarja Päikesekodus. “Päikesekodu idee on üllas ja vajalik kodanikualgatus erivajadustega laste vanematelt. Idee teostamine on aga kulukas ning eeldaks ka riigipoolset toetust,” nentis Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Monika Aasa.

Maarja Päikesekodu on mõeldud viiekümnele raske ja sügava intellekti-ja/või liitpuudega täiskasvanud inimesele. Kahjuks ei kata see kaugeltki kogu Eesti vajadust. Ainuüksi Tartu Maarja Koolis õpib praegu ligikaudu kaheksakümmend raske või sügava puudega last. Hooldekoduteenuse järjekorras on Eestis praegu kokku üle 300 erivajadusega inimese. Täpne info puudub veel selle kohta, kui palju intellektipuudega inimesi elab praegu kodudes omaste hoole all.

Kindlasti aitavad teemakohaste valuküsimuste lahendamisele kaasa inimeste arukad ja julged väljaütlemised.

“Saates “Jõulutunnel” esinenute seisukohtadest meeldis mulle eriti ajakirjanik Tiina Kangro soovitus mitte tegelda  kosmeetikaga, vaid mõelda tõsistele probleemidele, ning mõistmine, et pidev puudega inimese eest hoolitsemine kodus  võib pikapeale teistele pereliikmetele koormavaks või ka tervistkahjustavaks osutuda,” lausus Merle Lints.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus