Mängiti Aleksander Speeki 1937. aastast pärit ja pisut tänasele päevale kohandatud lustakat tükki “Naised kosjas”. Etenduse lavale toonud Tiia Pärtelpoja sõnul ühendati Ella Mahlapuu mälestuseks antud etendus ka märtsi kui teatrikuuga ja ühtlasi oli see järjekordne õhtu traditsiooniks kujunenud sarjast “Maarjapäeval Maarja-Magdaleenas”.
Tõi kodukandile kuulsust
Kassema külast pärit Ella Mahlapuu tegeles näitemänguga siinkandis aastatel 1919 ? 1962 ning lavastas selle aja jooksul ligemale veerandsada näitemängu. Maarja-Magdaleenas mängiti neil aegadel selliseid etendusi nagu “Libahunt”, “Tuulte pöörises”, “Õitsev meri”, “Rummu Jüri”, “Niskamäe naised”, “Lea” jt. Ella Mahlapuu eestvedamisel võeti osa kõikvõimalikest ülevaatustelt ning äratati tähelepanu nii hea mänguoskuse kui ka kostüümidega ja saadi märkimisväärseid kohti. Ella Mahlapuu suutis siinset seltsielu aastakümnete jooksul ärksana hoida ja rahvast näitemängu tegema panna. Tal oli olnud eriline anne osatäitjateks just need kõige õigemad inimesed leida.
Mälestusõhtul põlesid rahvamajas küünlad, üles oli seatud Ella Mahlapuu elu ja näitemängutegevust kajastav stend. Tema eluloost kõneles Tiia Pärtelpoeg ning loomingulisest tegevusest kohaliku raamatukogu juhataja Kaie Põdra. Isiklikke mälestusi Ella Mahlapuust jagas rahvaga kauaaegne õpetaja Meeta Mikk.
Hoitakse näitemängutraditsioone
Kaasaegsete mälestustes olid Ella Mahlapuu aegadel saalid kõikjal, kus mängiti, ikka publikust tulvil ja vastuvõtt alati ääretult soe. Ka laupäevasel esietendusel polnud Maarja-Magdaleena rahvamaja saalis ühtegi vaba kohta. Rahvas elas kaasa ja rõkkas naljakate kohtade peal naerda. Osalisi tänati suure aplausi ja lillesülemitega.
“Maarja-Magdaleenas on näitemängu tõusude ja mõõnadega ikka tehtud,” ütles Tiia Pärtelpoeg, kes on viimastel aastatel siin lavale toonud paarikümne etenduse ringis. ?Teist korda järjest kasutasime ka suuremate asjatundjate abi. Seekord aitas tükki lavaküpseks saada Tiina Tegelmann.”
Et rahvamaja lava on pisike, toimus tegevus nii laval kui lava ees. Dekoratsioonid seati ja kostüümid valiti ise nagu Ella Mahlapuu aegadelgi.
Etenduses tegi kaasa üheksa inimest, kellest viiel oli see esimene kord näidendis kaasa teha. Toredasti said hakkama kõik, eriliselt sooja aplausi sai aga Leena osa täitnud Anne Otsus.
“Oleme võtnud mängida enamasti lihtsaid ja lõbusaid näidendeid, et publik saaks lõõgastuda. Loeme harilikult osatäitjatega koos materjali läbi ja siis ühiselt otsustame, mida hea mängida on. Üle jõu käivaid asju me pole kavasse võtnud,” rääkis Tiia Pärtelpoeg.
Praegust etendust “Naised kosjas? mängitakse kohapeal ilmselt edaspidi veel, sest selleks on juba soovi avaldatud. 11. aprilliks on aga Maarja-Magdaleena näitemänguseltskond oodatud Laekverre.
VAIKE KÄOSAAR