Maarja-Magdaleenas koos August Wiera ja Adolf Rühkaga

 

Homme, rahvusvahelisel teatripäeval annab Maarja-Magdaleena külateater oma kodurahvamaja laval esietenduse.

Mängitakse Andrus Kiviräha näidendit “Adolf Rühka lühikene elu”.

Sel moel tähistatakse   eesti esimese elukutselise teatritegelase August Wiera 160. sünniaastapäeva.

August Daniel Wiera (28. märts 1853- 26. märts 1919) lapsepõlv ja noorus oli saatuse tahtel Maarja-Magdaleenaga seotud. Ta sündis küll Tartu lähedal Jaama mõisas, kuid tema isa suri kaks kuud enne tema sündi ja ema läks  teenistusse  Maarja-Magdaleena kirikuõpetaja juurde. Wiera on õppinud Maarja-Magdaleena kihelkonnakoolis ja juhatas noore mehena esimesel laulupeol Maarja-Magdaleena meeskoori.

Teatrit kogu südamest armastav Adolf Rühka töötas Wiera juures Vanemuises dramaturgi ja tõlkijana. 

Kiviräha näidend, mille autor ise kurbmänguks on liigitanud, räägib nii Wierast, Rühkast kui Vanemuise teatri algusaastatest.

Maarja-Magdaleenas toob selle varem Eesti Draamateatris etendunud loo lavale Raivo Adlas. Mängivad Jaanus Järs, Endel Daniel, Ivo Romet, Allar Aardevälja, Sirje Siimenson, Daisi Jõgeva, Aili Jalakas, Moonika Lain, Ilme Roosmäe, Heli Täpsi ja Friet Kool.

Näidend jõuab vaataja ette samas stiilis, nagu see võis olla Wiera aegadel, sest ka Wiera trupis mängisid asjaarmastajad,” rääkis Maarja rahvamaja juhataja Tiia Pärtelpoeg, kes oli rahul, et osatäitmiste poolest saadakse hakkama suures osas oma jõududega, külalisnäitlejaid on vaid kolm.

“Külalislavastaja on ühele väikesele külateatrile väga oluline ja vajalik. Näitlejad arenevad tunduvalt, saavad proovide käigus koolituse ka,” lisas Tiia.

Eesti teatri algusaastaid käsitleva etenduse lavalejõudmist toetati   Leader- programmi kaudu. Õla panid alla ka Eesti Kultuurkapital ja Tabivere vald. 

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus