Maarja-Magdaleenas klaariti möödunudaastast võlga

Mälumängud Maarja-Magdaleenas on murdumatu traditsiooniga, neid on rahvamaja koostöös kohaliku maarahvaseltsiga korraldanud juba alates 2001. aastast. Mullu sügisel oli võistluse jätkusuutlikkus ohus, sest rahvamajas käis ulatuslik remont.


Ettevõtmise hing ja eestvedaja, rahvamaja juhataja ning Maarja-Magdaleena maarahva seltsi juhatuse esimees Tiia Pärtelpoeg teab oma pikast korraldajakogemusest, et kui mõnele traditsioonile n-ö auk sisse jääb, võib see üsna hõlpsalt katkeda. Seega toimus sügisel ärajäänud võistlus äsja, sea-aasta viimasel päeval, kui remont enam saali ei ahistanud. Järgmine on plaanis tänavu sügisel.
Võistkondi kogunes seekord kaheksa, väga suur protsent neist vanad tegijad, kes enam-vähem teavad, millist sorti küsimustiku Ülo Nõlvak, kes on olnud selle töö peal esimesest mängust saati, kokku paneb. Kolmekümne küsimuse hulgast, mille kohta sobib võõrkeeles ja peenelt öelda varia, puudutab mõni alati võistlejate kodukanti ehk Maarja-Magdaleena kihelkonda. Ei unustata ka rahvapärimust ja taimetarkusi, aga staažikad tegijad on leppinud tõigaga, et spordiküsimusi pole mõtet oodata. Nende koht on teistel tarkusevõistlustel, näiteks Tabivere, nüüdse Tartu valla talimängudel, mille kilvavooruks Ülo samuti juba ammuilma igal aastal n-ö menüü koostab.
Nulliringi vastamisel ette ei tulnud ja seda peab mängu korraldaja alati plussiks: järelikult pole küsimused absurdselt rasked. Pisut üllatuslikult teadsid kõik, et putukas, keda meie kirderannikul nipitiriks kutsutakse, on lepatriinu, samuti oli kaheksast võistkonnast seitse tähele pannud, et suvisel Metallica kontserdil esitati võõrustajamaa lauluna ansambli Vennaskond lugu „Insener Garini hüperboloid“.
Kõige naljakam vastus, mis küll huumoripunkti ei saanud, tuli ühelt laudkonnalt küsimusele, kuidas on eesti keele arenguga seotud Maarja kandi koolmeister Kõrenduse Kaarel. Nupumehed olid kirja pannud, et Kaarel oli Johannes Voldemar Veski isa. Tegelikult tegi seesama Kaarel ettepaneku märgistada õ-täht lainelise joonega. O. W. Masing oli selleks välja pakkunud ristikese o-tähe kohal.
Maarja-Magdaleena mäluvõistlus on tore ka seepärast, et auhinnata ei jää keegi. Korraldaja Tiia leiab, et tunnustust väärivad kõik osalejad. Nii jagatakse finaalis maiustusi, kohvipakke, lauamänge jne, kolm tublimat võistkonda saavad ka rahaümbriku.
Esikoha sai 45 punktiga 60 võimalikust Lähte võistkond koosseisus Elve Kaldoja, Evi Suurmets, Udo Laurberg ja Üllar Loks. Nemad osalesid sellel mängul teist korda ja nagu möödunud aastal, tegid võitjad tänavugi lahke žesti ja kinkisid tunnustuseurod Maarja-Magdaleena maarahva seltsile. Siia tullakse mängima eelkõige uudishimust ja lustist!
Teise koha saavutanud võistkond (Ilme Roosmäe, Juta Luts, Aivo Prükk ja Joel Ilja) said kirja 41 punkti, kolmanda pjedestaalipaku hõivasid Valli, Rein ja Martin Pärnapuu ehk üks selle pere kahest võistkonnast. See perekond on nimelt nii totaalselt mälumängupisikuga nakatunud, et neil oli tänavu esimest korda väljas kaks võistkonda. Ega teisel Pärnapuude laudkonnal ehk Priidul, Airel, Kaarlil ja Joonaselgi väga kesiselt läinud, nemad said 32 punktiga viienda koha.
Tiia Pärtelpoeg kinnitas osalenuid tänades, et uus, 2020. aasta võistlus toimub, nagu tavaks, novembris. Head sõnad ja tugeva aplausi pälvis ka rahvamaja estraadiring, keda juhendab Jaanus Järs. Nende esitatud humoorikad lühilood aitasid võistlejate meeli jahutada.

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus