Maarja-Magdaleenas Ilme Roosmäe juures kartulikoori söömas

Liikumise Kodukant algatatud külaturismi projekti raames üle Eesti koostatud kahekümne kolme külaturismi piirkonna hulgas on kolm ka Jõgevamaalt. Neist üks kannab nime “Muistsete kihelkondade ? Maarja-Magdaleena ja Äksi külaradadel”. Sellesse marsruuti on arvatud ka Ilme Roosmäe asutatud Kurepesa talu ehk kunagine meierei ja selle ümbrus.

Stressimaandamine mitmel moel

Vaevalt kaugemalt tulnud külastajatest keegi eeldada võis, kuidas suures pika korstnaga enam kui saja aasta vanuses maakividest kunagises tööstusehoones ja selle hoovis keegi just hingeravimisega tegelda suudab. Seepärast olidki paljud tulijad hämmastunud, nähes hoovil püramiidi, püstkoda, kiviringi ja muud taolist. Perenaine Ilme pakkus külastajatele mitmesuguseid raviteesid, tutvustas ravivihtasid, unepadjakesi. Veenduti, et püramiidi all 15 ? 20 minutit või pisut kauem istudes, kiviringil kõndides, püstkojas lõkke ääres jne võib tõepoolest endaga mõneti rahu saada. Erilist huvi pakkus nähtu, kuuldu ja kogetu soomlastele. Kokku käis suvel põhjamaalasi Kurepesa talus kolm gruppi. Külavanemad Mäetaguse vallast Ida-Virumaalt panid aga Ilme külalisteraamatusse oma muljed kirja nii: ?Oleme vaimustatud. Suurim üllatus täna!?.

Vana meierei on nüüdseks saanud värskema väljanägemise ja selle suurde hoovi on perenaine rajanud kolm ravimtaimeaeda, kust ta loodusest hangitule lisa saab. Ilme võib kõnelda, missugune taimesegu või raviviht üheks või teiseks puhuks hea on, kuidas looduslike vahenditega ennast tablettidest eemal hoida jne. Lisaks arvukatele läbi tehtud kursustele ja koolitustele hangib ta aina teadmisi juurde vastavast kirjandusest, sest kõik loodusesse ja taimedesse puutuv huvitab teda väga ja oma teadmisi pole ta kitsi ka soovijatega jagama. Näiteks soovitab ta kõikvõimalikke söödavaid taimi kuivatada, kohviveskis ära jahvatada ja segu toitude hulka puistata. Saunavihtadeks paneb ta enamasti kokku seitsme puu lehed ja nende keskele lisaks erinevaid ravimtaimi, angervaksa nimetab looduslikuks aspiriiniks jne.

Mitu uut kogemust

“Ravimtaimi tuleb tarvitada järjekindlalt ja pidevalt, mitte nii, et jood näiteks mõne tassi taimeteed ja arvad, et kohe mõjub,” ütleb Ilme. Ehkki eluaastaid juba seitsekümmend, pole ta ise seni veel tablette tarvitanud, teeb iga päev kepikõndi ja jõuab ka võimlemisringides osalemas käia. Uudishimust ja teadmistesoovist on Ilme valmis ka uuteks kogemusteks. Nii tegi ta suvel läbi sütelkõndimise katsed, olles neljakümneliikmelises grupis üks kümnest, kes asjaga hakkama sai ning ühtlasi osalejatest ka vanim.

Sügisel paluti aga Ilmel esindada Tabivere valda Jõgevamaa memme-taadi konkursil, kus ta toitudevoorus erilist tähelepanu pälvis. Nimelt oli ta valmistanud praetud kartulikoori ja kamapalle. Kartulikoored tuli näpu vahele võtta ning otsapidi koore ja ravimtaimede pulbri segusse kasta. Kes seda Ilme “firmarooga” on maitsnud, võib kinnitada, et see on imehea.

Praegu on aga Kurepesa talu perenaisel käsil remont meierei kunagises jääkeldris, kus maikuus peaks valmis saama sinise kangaga kaetud vaikuse tuba. Põrandale pannakse aga hiljem värsked heinad, kus mõnus istuda.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus