Maamassi vastu oli tänavu suurem huvi kui mullu

Jõgevamaad esindas messil 10 firmat, nende hulgas Jõgeva Sordiaretuse Instituut, Luua Metsanduskool, AS Cobra Kaubandus, taime- ja loomakasvatusega tegelev Perevara, põllumajandusmasinate tootja Same, põllumajandusmasinate Eestisse tooja A.Tammel AS, rapsiõli valmistaja Werol Tehased.

Ka Jõgevamaa ettevõtete esindajad, nagu näiteks metsaveo- ja põllumajandusmasinaid ning seadmeid müüva OÜ Kiretec juhataja Seppo Kuisma Adaverest ja A.Tammel AS nõukogu esimees Arvi Tammel Jõgevalt, tunnistasid, et nende väljapaneku vastu oli huvi tänavu suurem kui mullu.

Kõikvõimalik metsa- ja põllumajandustehnika

1995. aastast Adaveres tegutsev osaühing Kiretec pakkus messil eelkobesteid, metsa- ja viljakärusid, traktorite haagiseid, tõstukeid jms tehnikat. Firma juhataja Seppo Kuisma on edasi arendanud, valmistanud ja müünud Soomes põllumajandusmasinaid 33 aastat. Osaühing toob Eestisse kasutatud põllumajandustehnikat ja varuosi juba 11 aastat.

Maamessist on Kiretec osa võtnud kaheksa aastat.

Seppo Kuisma on toonud firmasse uusi ideid ja mudeleid.

«Koostame projekti ja pärast tehniliste jooniste valmimist otsime firma, kes neid asju tootma hakkab,» teatasid Seppo Kuisma ja mügijuht Toomas Liebat.

Firmal on plaanis Adaveres olevat müügipinda laiendada. Praegusele 400-ruutmeetrisele sisepinnale kavatsetakse lisaks ehitada 1000-2000 ruutmeetrit pinda.

Viiendik toodetust jääb Eestisse

1992. aastal asutatud ja 45 töötajaga masinatööstusettevõte Same valmistab Tabiveres mullaharimis-, söödatootmis- ja teehooldusmasinaid.

Tartu messile oli firma välja pannud 13 omavalmistatud masinat, lisaks 7 välisfirma tooteid, Same Eestis esindab.

Ettevõtte tegevdirektori Tarmo Teini sõnul müüakse 80 protsenti toodangust välisturgudel, peamiselt Rootsis, Soomes, Norras, Inglismaal ja Lätis.

Ekspordiks lähevad lumepuhurid ja liivapuisturid. Eestis müüakse näiteks erinevat tüüpi kultivaatoreid, niidukeid, rullimähkureid, tasandusniidukeid jne.

«Tänavune mess on suurem, külastajaid on olnud palju ja me oleme eelmise aastaga võrreldes juba rohkem lepinguid sõlminud,» rääkis Tarmo Tein.

Põllumajandustehnika ja varuosade müügi, hoolduse ja koolitusega tegelev Jõgeva firma A.Tammel AS pakkus messil 400-ruutmeetrisel pinnal mullaharimismasinaid, külvikuid, taimekaitsepritse, muljurniidukeid, haagiseid, laadureid, traktoreid, kombaine. Eestis esindatakse ligi 20 kaubamärki.

A.Tammel nõukogu esimees Arvi Tammel rääkis reedel, et messikülastajatele näidatakse esmakordselt otsekülvikut Accord MSC, uut tüüpi mullaharimismasinat Kverneland Ecomat, Fliegl multifunktsionaalseid haagiseid ja Case IH uue põlvkonna rootorkombaini Axial Flow.

Uued masinad, uued tehnoloogiad

Põllumajandusmasinate tootjad pakuvad alternatiivina traditsioonilisele künniadrale uut mullaharimistehnikat. Kvernelandil on pakkuda täiesti uus mullaharimisriist Kverneland EcomatR, mille harimissügavus on 20-30 cm asemel 6-18 cm. Taimejäänused jäävad mulla ülemistesse kihtidesse, seetõttu suureneb orgaanilise aine tase mulla ülemises kihis. Väiksema künnisügavuse tõttu on tarbitav võimsus väiksem, järelikult saab kasutada väiksemaid traktoreid, mulla struktuuri lõhutakse vähem. Põldudel, mis nõuavad sügavamat kündmist, saab EcomatR-i varustada põhjakobestiga. Sama agregaati saab kasutada ka kõrrekoorijana.

Lihtne ja tugev otsekülvik Accord MSC on heaks investeeringuks erinevaid külvitehnoloogiaid kasutavale suurpõllumehele. See külvik sobib otsekülviks, minimiseeritud harimise süsteemi, küntud maale ja ka kivistele põldudele.

Fliegl valmistab universaalseid järelhaagiseid kandevõimega 11-33 tonni ja mahutavusega 24-60 kuupmeetrit. Need on varustatud ka liikuva vaheseinaga, mis kiirendab koorma mahalaadimist ja võimaldab koormat tihendada.

Vedelsõnniku käitlemiseks valmistab Fliegl tsisterne mahutavusega 1700 – 27 000 liitrit. Uus Case kombain ja selle uus 6,1, 7,3 või 9,1 meetrine heeder on arvestatud Euroopas kasvatavate kõrgete saakide kadudeta koristamiseks.

Kombainil on 400 hobujõuline mootor ja masin on varustatud saagikuse mõõtmissüsteemiga. .

Vene päritolu söödajagaja Ivan

Omskist toodud söödajagaja IVAN KTP-10 on Perevara juhataja Alo Tedre sõnul odav alternatiiv lääne päritolu söödamikseritele. Messil selgus, et nende järele on suur nõudlus ja tahtjaid palju..

Hetkel on söödajagaja IVAN KTP-10 ainuke Eestisse tooja AS Perevara. Tellitud partiist on 4 juba Eestis ja 12 teel.

Esimesed Vene päritolu söödajagajad tõi Perevara Eestisse eelmise aasta lõpul.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus