Maalimine on vajaduseks muutunud

Möödunud nädala alguses avati Jõgeva kultuurikeskuse fuajees ja galeriis Merle Meituse maalinäitus. Maalimisharrastusele on Merle pühendanud märkimisväärse osa oma vabast ajast juba viimased kaheksa aastat. Igapäevatööd teeb ta aga hoopis Jõgeva vallavolikogu kantselei spetsialistina.

Merle Meitus on maaliõpetust saanud nii Jõgeva kunstikooli avatud stuudios kui ka Robert Suvi stuudios. Praegu eelistab ta iseseisvalt kodus maalida. Esimese isikunäituse tegi ta mõned aastad tagasi Jõgeva linnaraamatukogus.

“Linnaraamatukogu töötaja Jaana Koppel tegi sellise ettepaneku. Kahtlesin algul, kas olen iseseisvaks näituseks valmis, ent otsustasin, et siiski olen,” meenutas Merle Meitus.

Vahepeal on ta osalenud grupinäitustel ja teinud isikunäitused Tallinnas, Põltsamaal ja Toilas. Kuna kaaslinlased hakkasid üha sagedamini küsima, kus tema pilte näha saab, otsustas ta taas isikunäitusega kodulinna publiku ette tulla.

“Ma pole näituse tegemise võimalusi kunagi ise otsinud, vaid neid on mulle alati pakutud. Minu jaoks on tegelikult tähtsaim, et mu looming niisama kodus ei seisaks,” ütles Merle ja lisas, et töid tuleb kogu aeg juurde, sest maalimine on talle juba vajaduseks muutunud.

Merlele meeldib maalida eelkõige maastikke ja lilli. Maastikest meeldivad talle kõige rohkem sügismotiivid. Nende puhul saab rohkesti erksaid värve kasutada. Varem maalis ta akrüülvärvidega, viimased kaks aastat eelistab õlimaalitehnikat.

Fotod annavad tõuke

Nagu paljud kunstnikud ja kunstiharrastajad, maalib ka Merle enamasti fotode järgi.

“Võib-olla kunagi suudan ka peast maalida, aga praegu võtan ikka appi foto,” ütles Merle.

Inspireerivaid fotosid leiab internetist. Robert Suvi stuudios maalimas käies sai fotosid ka temalt ja teistelt stuudiolastelt.

“Foto peab mind kuidagi kõnetama, ma pean ise tahtma olla selles paigas, mida sellel kujutatud. Samas on foto siiski ainult inspiratsiooniallikas. Ma ei maali selle koopiat, vaid oma nägemust sellest motiivist,” tõdes Merle ja tõi näiteks oma töö “Sügise algus”: foto, mille järgi ta selle maalis, oli eeskujuks veel mitmele stuudiolasele, ent kõigi tööd tulid täiesti erinevad.

Lisaks maastikele ja lilledele armastab Merle maalida figuraalseid kompositsioone. Need on teatava dramaatilise või müstilise alatooniga ning jutustavad mingit lugu. Arvatavasti igale vaatajale erinevat.

“Mulle on öeldud, jah, et minu figuraalseid kompositsioone pikemalt silmitsedes leiab alati mingi loo üles. Veel on mulle öeldud, et minu pildid on rahustava või koguni tervendava toimega. Kui arvestada, millise koguse energiat ma neisse panen, võib see nii olla küll,” sõnas Merle.

Maalimine pakub tema kinnitusel igapäevatööle ja -askeldustele vaheldust. See on nagu mediteerimine. Meeldivaks maalimiskohaks on talle kujunenud kodumaja veranda: seal on selleks piisavalt ruumi ja valgust ning mõnus lillerohke atmosfäär.

Otse koduaiast

Kui mehed vaatavad vahel naise kunstiharrastusele viltu, siis Merle abikaasa, Jõgeva vallavolikogu esimees Raivo Meitus mõistab teda hästi, sest talgi on oma hobi – sport.

Merle pilte on näitustelt ka üsna usinasti ostetud. Pilte on kaubaks ka otse koduaiast: siis, kui Meitused Jõgeva kohvikute päeva ajal kodukohvikut pidasid. Mõned inimesed on aga Merle piltidest huvitunud sotsiaalmeedia vahendusel.

“Mul on Facebookis konto, kust leiab kõigi minu tööde fotod, ka nende tööde, mis olen juba ära müünud või kinkinud. Tänu sellele, et lasen kõik oma tööd ümber pildistada, oleksid ka müüdud ja kingitud tööd mul justkui ikka veel alles,” ütles Merle.

Tema näitus jääb Jõgeva kultuurikeskuses avatuks 30. aprillini.

“Mul on hea meel, et saan oma näituse tervelt kaks kuud üleval hoida. Nii jõuavad seda vaadata nii linnarahvas kui ka külalised,” ütles Merle ja lisas, et tal endalgi on huvitav vaadata, kuidas tema tööd näituseruumis mõjuvad. Ja mõjuvad oluliselt teisiti, kui kodus.

“Paljud on öelnud, et tahaksid ka kunagi maalimist proovida. Mina olen kõigile neile südamele pannud, et kui selline mõte juba on, siis tuleb see teoks teha, mitte seda lõpmatuseni edasi lükata,” ütles Merle Meitus.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus