Maale elama kutsuvad Jõgevamaal kuus küla

Eeloleval laupäeval saab teoks algatus „Maal elamise päev“, kus uudistajaid ootavad külla ka meie maakonna külad.


„Toetan algatust „Maal elamise päev“ ja ka teisi inimesi maale kutsuvaid initsiatiive kahel käel,“ ütles rahvastikuminister Riina Solman. „See missioon – viia eestimaalased taas maapiirkondadesse – ei ole kerge. Pole ju tänapäeval tegu konkurentsiga meie oma linnade, vaid kogu maailmaga,“ nentis rahvastikuminister.

„Maal elamise päev“ on üle-eestiline algatus, külastajatele avavad oma uksed 35 valda ja tutvustavad oma teenuseid üle 500 asutuse, sh koolid, külamajad ja ettevõtted. Kogu info selle sündmuse kohta on koondatud temaatilisele kodulehele maalelamisepäev.ee/programm.

„Jõgeva vallas kutsume Lõuna-Eesti külalisi Kuremaale ja Palamusele. Avatud on kõik asutused, kohal on ka Jõgevamaa Koostöökoda, JAEK ja Jõgevamaa Töötukassa,“ ütles Jõgeva vallas sündmuse korraldamisega tegelev Ilona Piirimägi.

Kaasa teevad Jõgeva kultuurikeskus, Sirtsulised ja Kuremaa Külaselts. Kell 16 algab Kuremaa rannas Ingeri kontsert.

Avatud on ka Jõgevamaa aasta küla Sadala, kus kohapeal jäädvustab sündmust Johannes Haav, poni treeningtundi kutsub Marika Vooremaa ratsakeskusest. Juuksuri õpituba juhendab ja lõikab nii naiste, meeste kui ka laste juukseid Tiina Teppan, huvitavaid koeratõuge tutvustavad Rita ja Priit. Saab osta kohalikku toitu ja tutvuda Sadala raamatukogu, kooli-lasteaia noortekeskuse ja rahvamajaga.

Põltsamaa vald kutsub laupäeval avastama maal elamise võlusid Puurmanis. Avatud on Puurmani teenuskeskus, lasteaed Siilipesa, Puurmani Mõisakool ja loss, raamatukogu ja rahvamaja. Oma tegemisi tutvustavad Puurmani Eakate Selts, Puurmani Priitahtlik Päästeselts, Puurmani Käsitööselts KATI, perearstikeskus, hambaravikabinet ja paljud kohalikud ettevõtjad. Külalisi võõrustab viis kogukonnakohvikut ja peetakse mihklilaata.

Kell 12 algaval inspiratsiooniseminaril astuvad üles Alatskivi Juhan Liivi muuseumi direktor Mari Niitra, Põltsamaa vallavanem Margus Möldri, Postimehe ajakirjanik Villu Päärt ja Põltsamaa kooli õpetaja Margit Randmaa. Kõik nad on hüljanud suurlinna tuled ja loonud oma kodu maale. Alevikku aitab avastada orienteerumismäng, mis juhatab külastajad kohalike tegevuspaikade juurde. Seiklusmatka kaarte saab lossist kell 11–14 ja teekonna lõpp-punktiks on raamatukogu.

Üle-eestiline „Maal elamise päev“ ootab kõiki huvilisi ka Kääpale, kus tutvustatakse kõike, mis põnevat on: ilusat loodust, kinnisvarapakkumisi, ettevõtjaid, lasteaeda, raamatukogu, huviringe … Kalevipoja Koda on avanud selleks päevaks seikluspargi ja koduloonäituse. Kääpa OTT peab sügispidu, kust saab talveks toidukraami varuda ja ka käsitööd osta. Kohal on Tamme ratsutalu miniloomaaia ja poniga. Ja kell 19 toimub rahvamajas tantsuõhtu Marco Margnaga.

Mustvee vallas avab oma uksed uudistajatele ka Avinurme. Ajavahemikul kell 11–15 on kultuurikeskuses sügislaat. Kohvikus on avatud Tamme-Kopra talu pop-up kohvik. Esinevad kultuurikeskuse kollektiivid. Toimub kohalike ettevõtjate ümarlaud koos vallajuhtide ja arendusspetsialistidega. Saab teavet vabadest elamispindadest ja muudest elama asumisega seotud küsimustest. Toimub tööjõudu ootavate ettevõtete tutvustus ja käigud ettevõtetesse.

Oma uksed uudistajatele avavad Avinurme gümnaasium, lasteaed, kultuurikeskus, raamatukogu, ujula, spordisaal ja jõusaal.

Avatud on ka Avinurme hostel, kus saab tutvuda maja võimalustega ööbimiseks ja ürituste korraldamiseks. Samas toimub ka vanavara müük. Otse loomulikult on avatud ka Avinurme puiduait, Elulaadikeskus ja Apteekri puhvet.

Andra Kirna

blog comments powered by Disqus