Maakonnas püsib vajadus toiduabi järele

Rasked ajad on kasvatanud nõudlust toiduabi järele ka Jõgevamaal. Koostööd tehakse nii Toidupanga kui ka koolidega.


Jõgeva vallas tagavad abivajajatele toidu- ja ravimiabi valla sotsiaalosakonna sotsiaalhooldustöötajad, peretöötaja ja lastekaitsetöötajad. „Pöördujad on nii abivajajad, naabrid, kutseõppeasutused, erivajadusega laste koolid, üldhariduskoolid, koolieelsed lasteasutused kui ka eemal elavad lähedased. Meie osakonna töötajad käivad poes abivajaja ostunimekirjaga ning viivad toidu ja vajaduse korral ravimid talle koju. Arveldamine toimub enamjaolt sularahas, kuid ka arve alusel,“ ütles Jõgeva valla sotsiaalosakonna juhataja Aime Meltsas.

Koostöö Toidupangaga

Abivajajaid on juurde tulnud, ka nendest peredest, kus lapsed varem näiteks õpilaskodus olid või lõuna ajal koolis sooja toitu said. Nüüd, mil lapsed on juba kuu kodus olnud, tuleb peres tihemini süüa valmistada, mille tõttu on väiksema sissetulekuga pered raskusesse sattunud. „Kõigi puhul hindame abivajadust. Suhtleme, arutame ja siis otsustame, kuidas toiduabi korraldatakse. Näiteks Jõgeva põhikooli lastele viivad igal nädalal lastekaitsetöötajad koostöös põhikooli sotsiaalpedagoogiga toidupakke umbes 35 lapsele,“ rääkis Meltsas.
Kõhtu aitab täita ka Toidupank, kellega aktiivselt koostööd tehakse. „Riik saatis Euroopa Liidu fondi kaudu toiduabi, mida jagatakse Toidupanga kaudu. Seda antakse ka siis, kui eriolukorda ei ole. Eelmisel nädalal anti toiduabi 60 toimetulekutoetuse saajale,“ ütles sotsiaalosakonna juhataja.
Lähenev kuulõpp annab märku sellest, et sotsiaalosakonnas tuleb valmis olla toiduabi andma neile, kes on rahalistes raskustes. „Oleme valmis, et pöördumisi tuleb rohkem, kuu lõpus on pöördujaid alati rohkem, kuu algul, mil laekub pension ja palk, on pöördumiste arv natuke tagasihoidlikum. Praegu oleme saanud kõiki abivajajaid aidata,“ kinnitas Meltsas.
Seni pole toidu jagamisel vaja olnud vabatahtlike abi. Neid rakendatakse praegu Jõgeval tegutsevas testimistelgis.

Toitu saab ka koju tellida

On mängitud mõttega rajada supiköök, ent seda ei saa Meltsas toetada mitmel põhjusel. Esiteks on praegu rahvakogunemised keelatud, teiseks annaks see ebaausa eelise linnaelanikele. „Me kohtleme kõiki valla kodanikke võrdselt ning hõreasustusega piirkonnas on toidu transpordile erinõuded (kätte toimetamisel peab olema vastav temperatuur, nõud, milles toit on, ja termosed, millega toitu transporditakse), ning see läheb kalliks. Kui supiköök luua näiteks Jõgeva linna, siis suure tõenäosusega oleksid teenuse kasutajateks linna elanikud, aga kui soovija elab Torma taga või Vaimastveres, siis miks tema ei saa?“ märkis juhataja.
Sellegipoolest saab võimaluse korral toidu ikkagi koju tellida. Ja selleks on kokku kogutud vallas tegutsevad ettevõtted, kes toidu kojuvedu pakuvad. Nii saab aidata kohalikke ettevõtjaid kodust välja minemata.
„Tegelikud abivajajad hakkavad selguma järk-järgult maikuust alates, sest probleemid alles hakkavad ilmnema. Märtsis töökoha kaotanud kodanike tasud (lõpparved) kajastuvad aprillikuus, sest toimetulekutoetust nad põhimõtteliselt veel taotleda ei saa, aprillis töö kaotanute omad maikuus. Suuremad mured on kindlasti alles ees, praegu on neist vara pikemalt rääkida,“ nentis Mustvee valla sotsiaaltöö peaspetsialist Tiina Tuur.
Mustvees pakutakse toiduabi, nagu varemgi, kriisiperedele, samuti Euroopa toiduabi toimetulekutoetuse saajatele. „Jõgeva Toidupangaga teeme tihedat koostööd, eriolukorras tuli toidupakkidega appi ka Jõgeva Punane Rist. Reageerime inimeste soovidele ja teadetele – praegu koormus väga palju suurenenud ei ole, kuid näitab tõusutrendi,“ ütles Tuur.
Vallas on vabatahtlikud teada, keda vajaduse korral toidu kauplustest koju toimetamisel appi võetakse. „Möödunud nädalal sai 186 Mustvee koolide õpilast koolitoidupakid, sel nädalal saab samasuguse paki ülejäänud 250 õpilast. Tooted tellis ja paki sisu koostas vallavalitsus, komplekteeris ja koolidesse kohale toimetas Bambona hulgiladu Tartust,“ sõnas Tuur.

Eakate olud pole muutunud

Põltsamaa valla sotsiaalosakonna juhataja Merike Sumla nentis, et seoses eriolukorraga ei ole Põltsamaa vallas toiduabi saajate hulk oluliselt suurenenud.
„Meil on aja jooksul välja kujunenud väga hea koostöö Toidupangaga ning toiduabi jagamise toimub süsteemne lähenemine. Enamus toiduabist jõubaki meieni Toidupanga vahendusel, kelle kaudu jõuab meieni nii Euroopa Liidu toiduabi kui ka kogumiskampaaniate käigus inimeste annetatud toit.
Väiksema osa moodustavad teiste vabatahtlike organisatsioonide ja eraisikute pakkumised. Nii näiteks paar-kolm korda aastas pakub kohalikul tasandil abi Eesti Punane Rist, kes teeb ise pakid valmis puudust kannatavatele peredele ja meie aitame need laiali jagada. Aeg ajalt tuleb pakkumisi ka eraisikutelt nende toodangu jagamiseks,“ ütles Sumla.
Eakate olud ei ole eriolukorraga seoses muutunud, kuna nendel on igakuine regulaarne sissetulek garanteeritud. „Erandiks on kogu aeg olnud rahvapensioni saajad, kelle igakuine sissetulek on veidi üle 200 euro ning nemad vajavad aeg-ajalt ka toiduabi. Rohkem on aga hädas lastega pered, kelle ei ole pere liikme kohta nii suurt sissetulekut nagu on keskmise pensionäri pension. Seetõttu jõuabki enamus toiduabist ikka lastega peredeni. Tihti ütleb toiduabi andja juba ette, et abi on mõeldud lastega peredele.
Veel ei ole toiduabi vajajatena meieni jõudnud sundpuhkusele saadetud või töökoha kaotanud pereliikmetega pered,“ sõnas Sumla.

TOIDU KOJUTELLIMINE JÕGEVA VALLAS

Kohvikust Ateljee Jõgeval on võimalik osta ettetellimisega toitu kaasa. Lõunapakkumise tellimusi võetakse vastu kella 10ni. Püsimenüü tellimusi kella 14.50ni. Pirukate soovist tuleb teada anda päev varem. Toit väljastatakse hoovipoolsest uksest. Tasuda tuleb täpse sularahaga. Tellimiseks helista: 526 9279. Menüü on leitav Kohvik Ateljee lehel.
Tõnissoni söögituba Palamusel. Tõnissoni söögitoa kuller sõidab iga päev kell 12–18. Menüüga saab tutvuda Tõnissoni Söögitoa lehel. Tellimiseks helista: 526 5452.
Jõgeva spordikeskuse Virtus kohvik pakub tööpäeviti võimalust toitu koju ja töö juurde tellida. Päevapakkumises on nii supp kui ka praad. Tellimus tuleb esitada hiljemalt kell 10.30 telefonile 5332 4717, samast saab infot menüü kohta. Toitu toimetatakse kätte Jõgeva linna ja linnaümbruse (Siimusti, Aidu, Vaimastvere, Kärde) piires. Ette tellitud sooja toitu saab ka kohapealt kaasa osta
Veski külalistemaja Kantkülas. Võimalik on sooja toitu tellida kella 13ni. Toitu väljastatakse kella 16ni. Info ja tellimine: 510 2527. Tutvu menüüga Veski külalistemaja lehel.
Luule Köök Ookatku külas pakub ahjusooje pirukaid. Info: 528 7133 ning lehel „Luule köök“. Vajadusel aidatakse transpordiga.
Palamusel tegutsevast Tootsteele OÜst saab kaasa tellida suurt valikut kulinaaria- ja pagaritooteid, aga ka lõunasöögiks seapraadi. Toodete nimekirja ja hinnakirja leiab firma kodulehelt tootsteele.eu. Vaata ka Facebooki lehte Tootsteele OÜ. Info tel: 521 3255.
Laisholmi pubi Jõgeval pakub kõigil soovijatele võimalust päevapakkumisi kaasa osta. Vaata menüüd Laisholm Pub. Info: 772 1999.
Indochina Aasia ja Hiina toitude söögikoht Jõgeval pakub ettetellimise ja kaasaostmise võimalust. Menüü on leitav Indochina lehel. Oma tellimuse saab esitada: 5691 9876 või 773 2313.
Laut Resto Jõgeva alevikus pakub ahjusooja leiba ning saiakesi. Tellida saab erinevaid suupisteid, salateid ja kõike mõnusat, mida lauale panna. Tellida saab Laut Resto e-postil: katrin@laut.ee või telefonil 522 2693.
Pizzakioskist Jõgeva Pae keskuses saab iga päev tellida oma lemmikpitsa. Tellimine telefonil: 772 6702. Menüü: https://www.pizzakiosk.ee/et/Pizzas.
Sibul ja Sammal OÜ küpsetab Jõgeval koduseid magusad ja soolased küpsetisi. Info: Tiia Meitus, 5396 9831. Transport kokkuleppel.
OÜ Marimarta Koimulas pakub tomatimahla, maikuust alates saab osta lilletaimi ja suvel maasikad. Info: Janika Lindsalu, 5555 3980. Transport kokkuleppel.
Karu talu OÜ Teilma külas võõrustab huvilisi lihaveisekonservidega. Info: Uku Klaos, 5592 4064. Transport kokkuleppel.
Teepuu OÜ Kuristal pakub Peipsi kala koduses marinaadis. Ettetellimisel saab sooja pakendatud toitu kaubabussist. Info: Ülle Rohing, 5566 1058. Transport kokkuleppel.
Tõrukese Talu OÜ Palamusel pakub kanamune, kodust tšillimoosi, juustu- ja köömnepulki ning odrakaraskit. Info: Elo Antsi Strigin, 5554 4796. Transport kokkuleppel.

TOIDU KOJUTELLIMINE PÕLTSAMAA VALLAS

Kati Kohvik toob toidu Põltsamaa linna piires koju, kui tellimuse hind on vähemalt 20 eurot. Lisandub 1.20 eurot. Anna oma soovist teada hommikul kell 9, tel: 5241054. Vaata ka Kati kohviku Facebooki lehte.
Kohvik Rivaal toob toidu Põltsamaa linna piires otse koju või tööle. Alates 10-eurosest tellimusest kojuvedu tasuta, muidu 2 eurot. Tel 7762620. Vaata ka Rivaali Facebooki lehte.
Puhu-Risti Söögimaja toob koju menüüs oleva toidu, samuti võimalik ette tellida pagari- ja kulinaariatooteid. Menüü leiab Facebooki lehel. Lisainfo ja tellimine: 775 2361 või 5559 4977.
Paju Poed OÜ (Jõe pood ja Puhu pood). Kaupade kojuvedu tel: 505 6788. Vaata lisaks Paju talu kodulehelt.
Raudale talu. Mesi ja meetooteid, alkoholivabad glögid, käsitöökali, 100% õunamahl, magusad moosid, tšillimoos „Kolm kanget“, kasemahl. Tooteid on võimalik leida suurlaat.ee veebikeskkonnast, aga tavaliselt käib tellimuste esitamine Facebookis või meili teel. Info: tel 515 4410, e-post raudaletalu@gmail.com. Teenindame Tallinna ja Vääna-Jõesuu-Muraste-Suurupi piirkonda iga päev, Põltsamaa-Puurmani piirkonda kord nädalas kokkuleppel.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus