Maakonnal ring peal

Ringsõitu alustati Jõgevalt Betti Alveri muuseumist, kus oldi juba teist korda.

?Käisime sama seltskonnaga aasta tagasi vaatamas toona veel valmimisjärgus Alveri muuseumi,? ütles Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi pedagoog Aili Kalavus, kes on maakonna väikemuuseumide töö koordineerijana huvikäikude eestvedajaks. ?Kui aasta tagasi polnud ruumidel veel põrandaidki all, siis nüüd nägime juba valmis kaasaegset muuseumi.?

Peale Betti Alveri muuseumi on viimase aasta jooksul külastajatele uksed avanud ka Laiuse Põhikooli muuseumituba. See oligi järgmine reisisiht. Imetlemas käidi ka Voore hiljuti valminud paisjärvi ja üha laienevat Voore külalistemaja. Ent astuti sisse ka juba aastaid tegutsenud Voore muuseumituppa, mille rikkalikud kogud nüüd juba ruumi juurde vajaks.

Luual tehti peatus metsanduskoolis, kus peale nn topistemuuseumi valmimas ka mõisa ja kooli ajalugu tutvustav väljapanek. Elistvere loomapargis tekitasid kõige suuremat elevust vöödilised metsseapõrsad ja uus närilistemaja, kus keegi enam vänge haisu tõttu nina kinni hoidma ei pea.

Pärast Saadjärve äärest Kalevipoja heidetud kivide otsimist tutvuti Äksi Tartumaa poolses osas asuva Saadjärve looduskeskusega ning samas majas asuva soomepoiste tuba-muuseumiga. Mõlemad tunnistati vägagi vaatamisväärseks. Ringkäik lõpetati Kassinurmes Nurga koduloomuuseumis.

?Kolme järjestikustel aastatel tehtud ringsõiduga saime terve Jõgevamaa vaatamisväärsused üle vaadatud,? ütles Aili Kalavus.

Kui seekord tehti ainult põgus kõrvalepõige üle maakonna piiri, siis tuleva-aastane sõit peaks tervenisti kulgema väljaspool kodumaakonda. Kus, selle kohta oodatakse muuseumitöötajate ettepanekuid.

?Väikemuuseumide perenaised-peremehed on väga tublid inimesed ja tõelised entusiastid,? kinnitas Aili Kalavus. ?Enamasti tegelevad nad ju muuseumidega oma põhitöö kõrvalt ja palka saamata. Neil, kes oma muuseumi aga veel kultuuriministeeriumi juures registreerinud pole, soovitan küll see toiming ära teha, sest registreerimata muusemidest lähevad kultuuriministeeriumist lähetatavad mitteriiklikele muuseumidele mõeldud rahalaevad mööda.

Oleme väga tänulikud Jõgevamaa Omavalitsuste Liidule, kes meie ringsõite toetanud on, ja Voore Aktiviseerimiskeskusele, kelle bussi oleme kasutanud. Sellised sõidud on väga vajalikud uute ideede saamiseks ja selleks, et oskaksime enda oma kõrval ka teisi muuseume-vaatamisväärsusi turistidele soovitada.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus