Maakonna parimaks sportlaseks valiti kiiruisutaja Marten Liiv

Jõgevamaa 2016. aasta paremate sportlaste valimisel läksid kõigis kategooriates esikohad Põltsamaa piirkonda. Maakonna parimaks sportlaseks nimetati Marten Liiv, parima treeneri auhinna võitis Väino Treiman. Parima noorsportlase tiitli pälvis Kai Pähkel, maakonna parima võistkonna tiitli võitis Põltsamaa spordikooli U20 vanuseklassi võrkpallimeeskond.


Maakonna parim sportlane, noorsportlane, võistkond ja treener selgusid traditsiooniliselt Jõgevamaa spordiliidu Kalju juhatuse ning maakonnas tegutsevate spordiklubide seas korraldatud küsitluste tulemuste liitmisel.

Parimast noorsportlasest sai parim sportlane

Kummagi osapoole huvi paremate valimisel osalemise vastu on aga aasta-aastalt järjest väiksemaks jäänud. Kui veel aasta eest ütles hääletusel sõna sekka kümme spordiliidu eelmise juhatuse liiget kolmeteistkümnest, siis mullu suvel valitud uuest juhatusest leidis nüüd valiku tegemiseks aega vaid seitse liiget. Spordiklubidest pakkus paremate valimine pinget aga vähem kui kolmandikule ‒ ligi kuuekümnest Eesti spordiregistris kirjas olevast Jõgevamaa spordiklubist avaldas arvamust vaid kaheksateist.

Maakonna parima sportlase hääletusel jagus poolthääli vaid kahele paremale. Kiiruisutaja Marten Liiv pälvis juhatuselt neli ning klubidelt üksteist häält, kokkuvõttes teise koha saanud kergejõustiklane Kristjan Rosenberg sai vastavalt kolm ja seitse poolthäält. Nii mõnigi Eestis ja ka mujal maailmas silma paistnud Jõgevamaa sportlane, näiteks vabamaadluse EM-võistlustel kõrge 11. koha saanud Aimar Andruse, jäi aga hääletusel täiesti tähelepanuta.

20aastane adaverelane Marten Liiv pälvis Jõgevamaa parima sportlase tiitli esmakordselt, varem on ta aga kolmel järjestikusel aastal valitud maakonna parimaks noorsportlaseks. Aasta algul lõpetas Liiv edukalt võistlemise juunioride hulgas, võites pronksmedali juunioride MM-võistlustel Changchunis ning pälvides kaks esikohta juunioride MK-etappidel. “Kõige tähtsam ja erilisem on minu jaoks juunioride MM-i kolmas koht,” ütles möödunud aastal viis Eesti rekordit püstitanud Marten Liiv.

“Uue hooaja algul 1500 ja 3000 meetri distantsidel sõidetud rekordid andsid mulle juurde kindlust, et olen õigel teel ja areng on toimunud,” lausus koos Austria koondisega harjutav Eesti parim meeskiiruisutaja. “Hooaja kahe esimese MK-etapiga ma rahule ei jäänud, järgmised kaks, detsembri algul Astanas ja Heerenveenis sõidetud etapid, olid minu jaoks aga edukad. Astanas püstitasin 1000 meetris uue Eesti rekordi ning ka 500 meetris sõitsin hooaja parima tulemuse, mis jäi isiklikule rekordile alla vaid 0,01 sekundiga.”

Parim noor kogus tiitlivõistlustelt 11 medalit

Parima noorsportlase kategoorias võidutses 15aastane Kai Pähkel Pajusi vallast. Juhatuse hääletusel sai Pähkel kolm, Kaimo Aljas kaks ning Mattias Säärits ja Kermo Voitka võrdselt ühe hääle. Spordiklubide hääletusel jäid Pähkel ja Aljas võrdselt viie häälega viiki, kaks toetushäält said Säärits, Voitka ja Merilii Jalg, ühe Hanna-Brita Kaasik.

2015. aastal samas arvestuses vaid Marten Liivile alla jäänud Kai Pähkel kogus mullustelt sumo tiitlivõistlustelt kokku üksteist medalit. Juuli lõpus Mongoolia pealinnas Ulaanbaataris toimunud MM-võistlustel pälvis ta U18 vanuseklassi absoluutkategoorias pronksmedali, erinevate vanuseklasside EM-võistlustel kogus ta aga kolm hõbe- ja seitse pronksmedalit.

Jõgevamaa parima võistkonna valimisel oli edukaim Põltsamaa Spordikooli U20 vanuseklassi võrkpallimeeskond, kes pälvis esikoha nii juhatuse kui ka spordiklubide hääletusel. Kokkuvõttes järgnesid võrkpalluritele Jõgeva Kabeklubi võistkond ning Põltsamaa SK Motiiv U17 vanuseklassi neidude jalgpallivõistkond.

“Eelmine aasta läks meil üle kivide ja kändude,” ütles Põltsamaa Spordikooli võrkpallitreener Toivo Uusna. “Aasta algul saavutasime Kiilis Eesti Võrkpalliföderatsiooni karikavõistlustel teise koha, seejärel hakkas aga järjest tulema tagasilööke. Märtsikuus Eesti meistrivõistlustel vigastas üks põhimängijatest hüppeliigest ning võistkond pidi leppima viienda kohaga. Sügisel algas uus hooaeg meile eduka tsooniturniiriga, Eesti karikavõistluste finaalturniiri eel haigestus aga sidemängija ning lõpetasime taas viienda kohaga.”

Treener jäi EM-valikturniiril mänginutega rahule

Põltsamaa Spordikooli võrkpalluritest kuuluvad Mart Toom, Karl-Joosep Kesküla ja Silver Maar Eesti noortekoondisse, kõik kolm lõid eelmisel nädalal kaasa ka Prantsusmaal peetud U19 vanuseklassi EM-valikturniiril, kus eestlased jäid napilt Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri piletita. “Jäin nende esinemisega igati rahule,” lausus Uusna.

Parima treeneri valimisel toetas Väino Treimani kuus juhatuse liiget ning viis spordiklubi, teise koha saanud jalgpallitreener Silver Nõmmiksaarele anti vastavalt üks ja kolm poolthäält.

Kolmandat aastat järjest Jõgevamaa parimaks treeneriks valitud Väino Treiman jäi rahule nii oma praeguste kui ka endiste õpilaste tulemustega. “Väga hea aasta oli,” ütles Adavere kiiruisukoolkonna rajaja Väino Treiman. “Marten Liivi juunioride MM-i medal, esimesed juunioride MK-etappide võidud – mida paremat tahta!”

Eesti Olümpiakomitee on arvanud Marten Liivi ja Saskia Alusalu 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudele sõitva Eesti koondise kandidaatide hulka. “Kui mõlema areng jätkub, siis ei oleks nende olümpialepääs ka kindlasti üllatus,” lausus Treiman. “Samas ei saa me neile panna kohustust olümpiale pääseda. Marten on ju alles nii noor, tema aeg tuleb järgmisel olümpial.”

Lootust annab ka Adavere uisutajate järelkasv. Kermo Voitka osales möödunud aastal Norras peetud noorte olümpiamängudel, kuhu pääses vaid kakskümmend kaheksa maailma paremat noort kiiruisutajat, koos Tuuli Vaheriga lüüakse kaasa ka juunioride MK-sarja osavõistlustel.

Jõgevamaa paremad sportlased

  1. Marten Liiv, kiiruisutamine (Põltsamaa vald) 10 p
  2. Kristjan Rosenberg, kergejõustik (Tabivere vald) 6 p

Jõgevamaa paremad noorsportlased

  1. Kai Pähkel, sumo (Pajusi vald) 9 p
  2. Kaimo Aljas, maadlus (Põltsamaa linn) 7 p

3.-4. Mattias Säärits, maadlus, kergejõustik (Jõgeva vald) 2,5 p

3.-4. Kermo Voitka, kiiruisutamine (Põltsamaa vald) 2,5 p

  1. Merilii Jalg, kabe (Palamuse vald) 1 p

Jõgevamaa paremad võistkonnad

  1. Põltsamaa Spordikooli U20 võrkpallimeeskond 10 p
  2. Jõgeva kabeklubi võistkond 5 p
  3. Põltsamaa SK Motiiv U17 jalgpallinaiskond 5 p

Jõgevamaa paremad treenerid

  1. Väino Treiman, kiiruisutamine (Põltsamaa vald) 10 p
  2. Silver Nõmmiksaar, jalgpall (Põltsamaa vald) 6 p

 

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus