Maakonna laulu- ja tantsupeol maksab laste arvamus

Jõgevamaa laulu- ja tantsurahvas peab ühist pidu ka tuleval aastal: see saab teoks 21. mail Palal ning selle teemaks on „Las laps arvab“.

Peo lavastusidee, mille autoriks on Merleen Läänemägi, põhineb asjaolul, et lastel ja noortel on kõigi maailma asjade kohta oma arvamus, mis on tihti palju põnevam ja omanäolisem kui täiskasvanute oma. Laulu- ja tantsunumbreid seovadki laste ja noorte suust korjatud arvamused maailma asjade kohta.

Ka peol üles astuvate kooride ning tantsu- ja võimlemisrühmade hulgas on suur osakaal laste- ja noortekollektiividel. Et neil seisab tuleva aasta juuli algul ees esinemine XI noorte laulu- ja tantsupeol Tallinnas, siis on nad mais kindlasti eriti heas „vormis“ ning neil on võtta uut ja huvitavat repertuaari. Samas püüab maakondliku peo lavastaja noortepeo otsest dubleerimist vältida.

„Kindlasti on peole oodatud kõik laste ja noorte tantsu- ja võimlemisrühmad, samuti nais- ja segarühmad, laulukollektiividest mudilas-, laste-, poiste-, noormeeste-, neidude- ja naiskoorid. Oodatud on ka puhkpilliorkestrid ja rahvapilliansamblid,“ ütles Jõgeva maakonna rahvakultuurispetsialist Pille Tutt. „Missugused kollektiivide kategooriad veel lisanduvad, on otsustamisel. Ka repertuaari osas teevad Merleen Läänemägi ja peo muusikajuht Maret Oja veel oma valikuid. Ka kollektiivide juhid saavad 10. novembrini omapoolseid ettepanekuid teha. Pärast seda korraldame koosoleku, millel repertuaar n-ö lukku lüüakse.“

Maakondliku peo toimumisaja, -koha ja -viisi üle vaieldi seekord tegelikult päris kõvasti. Et lauljad tantsijate varju või vastupidi ei jääks ning et mõlemal head esinemistingimused oleksid, kavatseti algul pidada laulupidu ja tantsupidu eri paikades järjestikustel päevadel. Lõplikku otsust maakonna laulu- ja tantsupeokomisjon oma 5. oktoobri istungil siiski ei teinud, sest peeti targemaks enne ära kuulata taidluskollektiivide juhtide arvamus. Nende 11. oktoobri kokkusaamisel selguski, et enamik peab mõistlikumaks pidada lauljate ja tantsijate ühispidu.

„Kollektiivide juhid leidsid siiski, et lauljad, tantsijad ja pillimängijad täiendavad üksteist ning ühispidu annab nii osalejatele kui ka publikule rohkem kui eraldi peod,” ütles Pille Tutt.

Peo toimumisaega valiti nii, et see jääks veel kooliaasta sisse, ent ei langeks samas kokku ei mai viimasel nädalavahetusel toimuvate Jõgeva linna päevade ega ka juuni esimesel nädalavahetusel toimuvate maakonna suvemängudega. Toimumiskoha valikul peeti silmas eelkõige tantsijate vajadustega, lauljatele tuleb aga Palal esinemistingimusi alles looma hakata. Suurt ja uhket laululava Pala kooli staadioni veerde peo ajaks kindlasti ei kerki, ent tagasihoidliku astmestiku püstitamisega saadakse ehk hakkama.

„Tegelikult oleks maakonda väga vaja teisaldatavat lava-astmestikku ja tribüüni pealtvaatajate jaoks: siis oleksid meil edaspidi peopaikade valikul palju vabamad käed,” ütles Pille Tutt, kes juhib koos Pala kooli tantsuentusiastist direktori Malle Weinrauchiga maakonna laulu- ja tantsupeo tegevtoimkonda. Pidu korraldatakse koostöös Jõgeva maavalitsusega.

Ehkki eakate taidluskollektiivid  osalevad ka maakonna laulu- ja tantsupeol, ei jää toimumata nende endigi pidu. Jõgevamaa memme-taadi suvepidu leiab aset 9. juulil Lustiveres. Ka selle peo jaoks valivad tantsujuht Ülle Ant ja muusikajuht Merle Nisu koostöös eakate kollektiivide juhtidega praegu repertuaari.

Ka noorte laulu- ja tantsupeo ettevalmistused käivad Jõgevamaal täie vungiga. Homme ja ülehomme on maakonna koolide lastekoorid Kuremaal suure peo eelses laululaagris. Esimesel laagripäeval õpetavad lastele laulupeolaulude partiisid oma maakonna muusikaõpetajad, laupäeval jälgib nende tegemisi mentorkoolituse korras ja annab omapoolset nõu üks noortepeo lastekooride üldjuhte Ingrid Kõrvits.

„Sellise laululaagri ja mentorkoolituse korraldamine oli muusikaõpetajate endi soov ning nemad valisid ka koolitaja,” ütles Pille Tutt. „Laagrit ja mentorkoolitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskus ja Eesti Kooriühing. Samasugused laagrid korraldame novembrikuu jooksul ka mudilas- ja poistekooridele.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus