Maakonna kunstnike ühisnäitus kolis Jõgevale

Põltsamaa lossihoovis tegutsevas galeriis pART oli möödunud aasta oktoobris-novembris üleval Jõgeva maakonna kunstnike ühisnäitus Lapsepõlv”. Möödunud nädala keskpaigast alates saab sama väljapanekut näha Jõgeva kultuurikeskuse galeriis.

Oma lapsepõlvemälestusi või arusaama lapsepõlvest kui niisugusest võttis Põltsamaa kunstiseltsi üleskutsel vaevaks taiestesse kanaliseerida 23 kunstnikku, kes ühel või teisel viisil Jõgevamaaga seotud. Ühtekokku tõid nad näitusele 27 taiest. Konkreetset kuraatorit seekord näitusel polnud ning näituse Põltsamaa versioonil polnud isegi kujundajat. Autorid tõid tööd enamasti ise kohale ja panid nad välja enam-vähem sinna, kuhu ise tahtsid.

Kui galerii pART isevärki atmosfääriga sopilistesse ruumidesse selline anarhistlik” näitusekujundus isegi sobis, siis Jõgeva kultuurikeskuse galerii tsiviliseeritumas” õhustikus tuli tööd natuke selgema nägemuse alusel paigutada. Kellele meeldis enam pARTi variant, kellele meeldib Jõgeva oma, aga igatahes on tore, et kogu maakonda puudutav kunstisündmus maakonna mõlema suurema linna kunstihuvilistele kohapeal kättesaadavaks tehti.

Lapsepõlve teemale on Jõgevamaa autorid lähenenud otsesemaid ja käänulisemaid teid pidi ning kasutatud on nii maali- ja fotokunsti kui ka skulptuuri võimalusi. Installatsioonegi on mitu. Nii on saanud väljapanek mitmekesine, ent samas püsib see kenasti teema piirides. Jõgevaga seotud autoritest teevad näitusel kaasa näiteks Elita Järvela, Ene Kõnnussaar, Eike Salu, Margit Karu, Heli Järv, Piret Järv ja Robert Suvi.

Maakonna kunstnike ühisnäitusi on tehtud varemgi. Esimene selline saigi Eerikveres elava kunstniku Urmas Vaino algatusel teoks Jõgeva kultuurikeskuses ning kandis pealkirja Sügissaloon”. Teist, 2009. aasta sügisel üleval olnud näitust Kutse einele” (kuraator Kaire Nurk) sai näha ainult Põltsamaal (pARTis). Kolmanda ühisnäituse puhul leiti siis justkui kompromiss: algselt oli see üleval Põltsamaal, ent jõudis ka Jõgevale. Pidulikku avamist sellele Jõgeva kultuurikeskuses ei korraldatud, see-eest korraldatakse pidulik lõpetamine. See leiab aset 1. veebruaril kell 17. Siis on võimalik enamiku autoritega silmast silma kohtuda.

Jõgeval on praegu korraga üleval tervelt kolm näitust: linnaraamatukogu lugemissaalis on väljas 10. veebruarini väljas reisinäitus Rooma III”, mis vahendab kolme jõgevamaalase, Ethel Hakkaja, Margit Karu ja Tiina Sääliku muljeid varasuvisest Roomast. Esimesel on need muljed võtnud pliiatsijoonistuste, ülejäänutel fotode vormi. Rännakuhõnguline on ka möödunud laupäeval Betti Alveri Muuseumis avatud Kaie Linroosi maalinäitus. Tema on oma töödele jäädvustanud  Norra, Hispaania ja Itaalia muljed. Haapsalus elavat Kaie Linroosi teavad paljud hoopis tema teiste tegevusalade (näiteks refleksoloogia) järgi. Tema näitus kannab pealkirja Rännuteede kaleidoskoop” ja seda saab Jõgeval näha 5. veebruarini.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus