Maakonna edukaid ettevõtjaid iseloomustab stabiilsus

Äripäev pani läinud aastale tagasi vaadates kokku Eesti edukaimate ettevõtete TOP 100. Edetabelisse pääsemiseks pidi ettevõtte vastava valdkonna tegevuse osakaal käibes olema vähemalt 51 protsenti või olema registreeritud vastavas maakonnas. Põllumajandusettevõtete seas troonis käibe TOP 10 seas näiteks Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liit TUÜ.


Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu käive oli läinud aastal 22 180 470 eurot, mis asetas liidu põllumajandusvaldkonnas teisele kohale. Esimesel kohal oli Rakvere Farmid AS, mille käive oli läinud aastal 29 252 000 eurot.

Tublid maakonna ettevõtjad

Jõgevamaa Põllumajandustootjate Liidu juhatuse liige Raul Soodla märkis, et liidul läheb hetkel hästi. „Käive on korralik, vahendame tootjate piima ja tootjatele põllumajandustarvikuid. Piima hind oli 2017. aastal kindlasti parem kui 2016. aastal. Tulundusühistu eesmärk on oma liikmetele kasumit teenida,“ sõnas Soodla.

Edetabelis kõrgetel kohtadel olevate Jõgevamaa ettevõtete kohta tõdes Soodla, et meie maakond on endiselt ja kindlalt põllumajandusmaakond. „Siin on majanduses ikkagi kandev osa põllumajandusel ja põllumajandustootjatel. Tööandjatena küll põllumeeste osatähtsus ajas muutub, eelkõige kvantitatiivselt kvalitatiivsele. See tähendab, et on tootmises on vaja professionaale. Ja kui professionaal siia tuleb ja jääb, siis saab ta ka head sissetulekut,“ nentis Soodla. Samuti kiitis ta maakonna ettevõtjaid, kes seisavad kindlatel jalgadel hoolimata keerulistest aegadest.

Seda, mis järgmisel aastal saab, teab Raul Soodla samuti. „Kui räägime käibe TOPist, siis ei ole põhjust häbeneda, käivet oleme suurendanud ka sel aastal, ja kui vaatan, siis enamasti annavad tooni tarvikute hinnad,“ sõnas ta.

Möödunud kuiva suve üle Soodla enam viriseda ei taha. „Põllumajanduses tuleb kliimaga arvestada,“ nentis ta. „Näiteks teraviljakasvatuses tähendas see sel aastal seda, et saagikus oli pea poole võrra väiksem, aga hinnad kõrgemad. Aga see on kõik tagantjärgi teadmine. Loodame, et 2019. aastal tuleb parem, kolme halba aastat järjestikku ei taha,“ rääkis Soodla.

Edu tänu meeskonnale

Jõgevamaa TOP1 firma on Äripäeva andmetel Vaimastvere Agro OÜ. Piimatootmisele panustava ettevõtte juhatuse liige Jaanus Teras arvas oma kommentaaris, et ilmselt käis arvestus käibekasvu põhjal ja see tõi neile ka kõrge koha. „Oleme kogu aeg toimetanud vaikselt paremuse suunas ja see on loogilise töö tulemus.“

Terase sõnul on ka turusituatsioon piimatootja jaoks paremuse suunas liikunud. „Vahepeal kui piima ostuhinnad maas olid, siis olid küll rasked ajad, kuid praegu läheb hästi.”

21 töötajaga Vaimastvere Agro OÜ-l on piimakarjas 430 lehma ja lisaks üle viiesaja noorlooma. Pea tuhande looma pidamiseks on kasutada 900 hektarit maad. „Maad võiks rohkem olla, kuid vaba maad ei ole lihtne leida,” sõnas Teras.

Suurima käive ehk 55 315 778 eurot oli Jõgevamaal Painkülas asuval Scanola Baltic AS-il. „Käibe TOPis olemine on uhke asi. Kahjuks see leiba lauale ei pane, aga hea tunne on ikkagi. See käive on võimalik ainult tänu Scanola meeskonna väga heale tööle. Tänud kogu meeskonnale selle saavutuse eest,“ sõnas Scanola Baltic AS juhatuse liige Ants Puusta.

Suurima ärikasumi (1 396 323 eurot) teeninud Moreen OÜ juhatuse liige Juss Maurer ütles, et tunnustus tuli neile meeldiva üllatusena. „Möödunud aasta oli tavaline, tegime palju tööd nagu igal teisel aastal. Tulemus on seda suurem üllatus. Eks tuleb analüüsida, mille poolest siis viimane aasta nii haed majanduslikud näitajad andis,” lausus Maurer.

Samas tundis ta head meelt saavutatud numbri puhul, sest see võimaldab teha suuremaid investeeringuid. „Raha peab olema, siis ei ole tarvis käia panga ukse taga kõlkumas. Seni oleme suutnud ennast nii majandada, et laenu pole pidanud võtma.” Nüüdki ütleb Maurer, et tänavune suurim investeering – uus töökojahoone – ehitatakse valmis oma rahadest. „Investeerime sellesse, et töötajatel oleksid paremad töötingimused. Arvan, et jõuludeks on karp koos. Ilus asi tuleb.”

Jõgevamaa TOP

Üldtabel

  1. Vaimastvere Agro OÜ 95 punkti
  2. Kaltsiit AS 96
  3. Digimarket OÜ 97

Käibetabel

  1. Scanola Baltic AS 55 315 778
  2. Jõgeva Majandusühistu TUÜ 23 318 017
  3. Jõgevamaa PTL 22 180 470

Ärikasumi tabel

  1. Moreen OÜ 1 396 323
  2. Eesti Killustik OÜ 1 326 108
  3. Kaltsiit AS 1 258 043     

Allikas: Äripäev

TIIT LÄÄNE

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus