Maakondlike tantsupäevade kokkuvõtteks

Kuigi ringreis oli kurnav ? tervelt 21 täispikka tantsupäeva ?, ei tundnud me kordagi väsimust, sest alati ootasid meid ees energilised, elurõõmsad ja toredad tantsijad, kes igas paigas omamoodi üllatasid.

Saime aru, et tantsukultuur Eesti erinevates maakondades ei ole üheilmeline. Mõnes piirkonnas on näiteks välja kujunenud omanäoline koolkond: teenäitajaks on mõni suur tantsustuudio, kelle mõju on tunda ka teiste sama maakonna truppide loomingus. Mõnes maakonnas on aga tantsijate tase ja tantsude iseloom väga erinev ning igaüks on omanäoline ja huvitav.

Samuti pannakse Eesti maakondades rõhku erinevatele tantsustiilidele ning tantsijate vanuseastmetele. Viljandimaal domineerivad näiteks vabatantsud, Pärnus showtantsud ja Ida-Virumaal estraaditantsud. Ning kui Tallinnas oli lastetantsude päralt terve pikk päev, siis Järvamaalt polnud esinema tulnud ühtegi I-III klasside tantsutruppi. Kui vanemates vanuseastmetes tantsitakse ka juba õpilaste omal initsiatiivil ja juhendamisel, siis nooremates vanuseastmetes on kindlasti vaja tantsuõpetajat. Seega annab nooremate väike esindatus paljudes maakondades tunnistust tantsuõpetajate vähesusest.

Tore oli näha, et enamikus maakondades olid saalid tantsuhuvilist rahvast täis ? polnud ühtegi vaba kohta ning omadele elati häälekalt kaasa. Kokku käis maakondlikke tantsupäevi vaatamas üle 6000 tantsusõbra. Eriti erksalt jäi meie meeskonnale meelde Hiiumaa, kus jäi mulje, et kontserti, mis koosnes vaid kuuest tantsunumbrist, oli vaatama tulnud kogu Kärdla rahvas. Tantsupäev Hiiumaal oli tõeline noortepidu, ent ka kõik ülejäänud tantsupäevad olid meeleolukad ja sujusid suurepäraselt. Selle eest tuhat tänu kõigile kohapealsetele korraldajatele, abilistele ja toetajatele!

Samuti täname kõiki juhendajaid, kes pärast iga tantsupäeva lõppu ?üriiga kohtuma tulid, et ühiselt kogu etendus läbi arutada. Enamik õpetajaid, kellega vestlesime, olid väga avatud ning koostöövalmis. Ehk aitab ?ürii arvamus neil edaspidi oma tööd veelgi paremini teha, sest ei ole ju olemas õiget ega vale tantsu, vaid on väga palju erinevaid võimalusi, kuidas tantsida. Et ?üriiliikmed jagasid oma muljeid päris avameelselt, said tantsuloojad üsna objektiivse pildi sellest, kuidas nende looming saalist vaadatuna välja paistis.

Niisiis: koolitants jõudis sel aastal kõigisse Eesti maakondadesse, tõi kokku suure hulga tantsivaid noori ning korraldas neile tõelise peo, mis loodetavasti jääb meelde kogu aastaks. Koolitants jõudis iga tantsusõbra koju ja meid võeti kõikjal hästi vastu. Ootame taaskohtumist järgmisel aastal! Maakondlike tantsupäevade parematega kohtume aga peatselt algavates piirkonnavoorudes. Tartu piirkonnavoor, milles osalevad ka Jõgevamaa trupid, toimub 26. ja 27. märtsil Vanemuise teatri väikeses ja suures majas.

MAILIS TIMMI,
festivali Koolitants meediasuhtleja

blog comments powered by Disqus