Maakond kui oma Toskaana

Teisipäeval kogunenud rahandusministeeriumi lõuna regiooni talituse juhid arutlesid haldusreformi ja selle arengu üle. Palamusel kohtunud külalised väisasid nii sealset uhiuut lasteaeda kui ka muuseumi, arutasid, mida saaks paremini ja kust oleks õppida.


Esimest korda tuli jutuks mõte maakonnast kui Toskaanast. Kui maakond vaevleb identiteedikriisis, siis selline helge võrdlus on justkui midagi uut, millele mõelda ei oskakski. Jõgeva talituse juhataja Taivo Tali märkis, et võiksime keskenduda oma miljöö väärtustamisele, võtta Toskaana mudeliga üle positiivne hoiak, üritused, keskenduda oma lossidele, mõisatele ja teistele kaunitele hoonetele, ning, miks ka mitte, teha koostööd ETKI-ga, et näidata, kui värvikirev me maakond olla saab.

Olgu selle positiivsusega, kuidas on, kuid värske mõte kõlas põnevalt. Samas peab tõdema, et sellise mõtte kujundamine ja miljöö väärtustamine saab toimida siis, kui maakond on ühtne ning kõik ühise eesmärgi nimel tööd teevad. Taas päevakorda tõusnud koostöö Tartumaa omavalitsuste liiduga oleks üks võimalus, kuidas end nähtavaks ja kuuldavaks teha. Rääkimata ideest, et ka meie maakond peaks pidama oluliseks Tartu lennujaama.

Ehk tasuks mõelda Jõgevamaast kui Eesti oma Toskaanast. Võib-olla süstiks see positiivsust ja värskeid ideid, annaks juurde julgust ja tahtmist oma kuvandiga tegeleda. Eesti oma Toskaana oleks maakonnale kahtlemata uhke ja suursugune väljakutse, mille poole tasub püüelda.

blog comments powered by Disqus