MAAjaILM päästab valla globaalse naeratuse

Eesti Pärimusmuusika Keskuse eestvõttel avanevad sel laupäeval Tartus klubis Plink Plonk maailmamuusika parimad pungad – üheksandat korda peetakse festivali MAAjaILM.

Sedapuhku on peamiseks muusikalisi elamusi suunavaks märksõnaks reggae. Kodumaistest esinejatest astuvad lavale reggaeŽt ja idamaist maailmamuusikat eestikeelse lüürikaga ühendav kooslus Bombillaz ning Eesti reggae-liikumise lipulaev Bashment. Nad on koos lavalaudu vallutanud varemgi ja seda vägagi edukalt – esimene muusikalise professionaalsuse garantiiga ja teine alati uuenduslike ülevaadetega kogu maailma reggae`st  ja selle variatsioonidest.

Festivali projektijuht Harlet Orasmaa rääkis, et tänavune MAAjaILM pakub muusikalist elamust eelkõige läbi globaalse positiivsuse ja naeratuse. „Selle kinnituseks on kirsiks tordil Soomes resideeriv marokolane Momo Cat, kes oma loomingus ühendab Kariibi mere päritoluga rütme ja araabia keelt,” selgitas ta.

Nagu mullu, jagatakse MAAjaILM raames seegi kord etnomuusika auhindu ehk Etnokulpe. Kiituse osaliseks saavad need, keda võib kõhklemata nimetada oma žanri tippudeks, sest otsus langes Raadio 2 veebilehel korraldatud avaliku hääletuse teel. Saate „Etnokonservid“ saatejuhi Aimar Ventsli kinnitusel osutus Etnokulpide hääletus teist aastat järjest väga populaarseks, ületades hääletajate hulga poolest teisi raadiojaama korraldatud küsitlusi.

Harlet Orasmaa sõnul on tänavuste nominentide iseloomustamiseks väga raske leida ühist nimetajat peale selle, et neid kõiki sobib tituleerida etnomuusikuteks. „Tegu on kirju seltskonnaga, kuhu mahub nii teenekaid muusikuid, kes on pildil püsinud juba alates esimestest Viljandi pärimusmuusika festivalidest, kui ka alles laineid tekitama hakkavaid elektroonilise muusika loojaid. Ja loomulikult ei lähe me mööda praeguse hetke noortest pärimusmuusikastaaridest.”

Nagu eelmisel aastalgi, antakse välja Aasta albumi, Aasta artisti, Aasta muusiku, Aasta instrumentalisti, Aasta uustulnuka ja Aasta loo tiitlid. Lisandunud on ka üks uus kategooria: Parim autorilaul etnomaastikul. MAAjaILM algab Plink Plongis laupäeval kell 19.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus