“Maagiline Põhjala” Jõgeval

“Maagiline Põhjala” ja Gunnar Vasemägi joonistuste näitus JõgevalJuba neljateistkümnendat aastat süüdatakse ühel novembrikuu nädalal hommikuti küünlad, et lugeda nende valguses raamatuid. Põhjamaade raamatukogunädal, mis kannab sel aastal nime “Maagiline Põhjala”, muutis Jõgeva linnaraamatukogu laste lugemissaali tõeliselt maagiliseks.

Kindlasti oli selles oma osa A.S. Magnasoni lasteraamatul “Sinise planeedi lugu”, mida kõikjal Põhjamaades sel nädalal loetakse. See on lugu planeedist, kus elavad ainult lapsed. Need lapsed ei saa kunagi suureks. Nad võivad väga hästi olla mitusada aastat vanad…

Muidugi on seal ka taimi ja loomi, aga ühtegi täiskasvanut seal ei ela. See planeet on täis imesid, seiklusi ja muinasjutte.

Need lapsed, kes olid tulnud novembrikuu 8. hommikul meie raamatukokku, ei olnud pärit kaugelt siniselt planeedilt,  vaid Jõgeva Ühisgümnaasiumi esimesest klassist ja lasteaiast Rohutirts.

Kui üks lugu sinisest planeedist kuulatud sai, algas teine. Ja selle loo autor oli juba Gunnar Vasemägi, kes avas siin  oma esimese joonistustenäituse “Pildiloom”. Võin julgelt kinnitada, et see sai sama maagiline kui Põhjala ise. Avamisel laulsid koos lastega toredaid loomalaule Gunnari kolleegid Merlin Haljak ja Gerli Neeme Jõgeva Sordiaretuse Instituudist. Gunnar ja allakirjutanu lugesid aga Ilmar Trulli lõbusaid loomaluuletusi.

Tegelikult oleks Gunnar võinud need luuletused väga hästi ka ise kirjutada, sest neliteist aastat tagasi, kui raamatukogu oma praegusse asupaika kolis, toimusid siin  kirjanduslikud omaloominguõhtud, kus kõnealune noormees aktiivselt osales. Nii ei ole kirjutamine talle võõras tegevus. Aga sel korral lugesime siis Trulli, ikka selleks, et häälestada end pildimaailma lainele. See maailm ei jäta vaatajat ükskõikseks ja ei lase end üldse häirida sellest, et sa seisma jääd, vaatad ja loed.

Igal pildil on pealkiri, mis aitab saada kontakti loomaga, keda kujutatud on: Skandinaavia kärnkrokodill, Ämmelgas, Põhja konn, R-ebane, Täpik või Smaug. Kakskümmend viis erinevat võimalust kohtuda olenditega, keda sa kunagi varem näinud ei ole. Nad jälgivad sind ja tekitavad tunde, et oled sattunud kui mitte just sinisele planeedile, siis igal juhul maailma, kus need tegelased end väga rahumeelselt ja turvaliselt tunnevad. Humoorika, kohati mõtliku pilguga jagavad nad oma rõõmsameelsust ka vaatajaga, kes leiab aega hingedeajas teiste hingedega kohtuda. Pildiloomad ootavad kõiki huvilisi Jõgeva linnaraamatukogus 8. detsembrini.

i

JAANA KOPPEL

blog comments powered by Disqus