Maaelu menukas nädalavahetus

Möödunud nädalavahetusel peeti üle Eesti seitsmendat korda avatud talude päeva. Külastajate arvu pole veel kokku loetud, aga võib arvata, et eelmisel aastal püstitatud rekord, 213 000, on löögi all. Jõgevamaal avas uksed 13 talu.
Ettevõtmise idee on lihtne ja loogiline: tutvustada maaelu kõige laiemas tähenduses. Ligipääsetavad olid nii suured farmid kui väiksed talud, põllumajandustehnika, ehtne talutoit ja loomad. Toimus ekskursioone, kohtumisi huvitavate inimestega. Paljud linnapered tulid koos lastega, kes nägid esimest korda tõelist maaelu, said võimaluse karjaloomi katsuda. 
Maaelu tutvustamist on väga vaja. Aastaid tagasi lükati käima noortele suunatud projekt „Piim ei tule poest!“, millega tutvustati, kust piim tuleb ja kuidas poodi jõuab. Ainuüksi projekti pealkiri kirjeldab kultuurikatkestust, mis tekib aastakümnete jooksul linnaeluga harjunud inimestel. Kunagi oli oskus kasvatada iseendale toitu ellujäämise küsimus, praegu on see üha väheneva hulga inimeste pärusmaa. Avatud talude päev võib julgustada inimesi uuesti näpud mulda panema ja kasvatab austust maaelu vastu. 
Avatud talude projekti teine külg on külalislahkus, mida on Eestimaal palju. Loodetavasti on igavesti möödas ajad, mil oma elamise avamine teistele oli tabu, sest nii võis sattuda põlu alla või varaste sihtmärgiks.
Viimasel ajal on palju räägitud kodumaise toidu eelistamisest, mahetootmisest ja kvaliteetsest elukeskkonnast. Vähemalt sõnades ja üheks nädalavahetuseks ka tegudes on maaelu moes.

blog comments powered by Disqus