Maaelu edendajate pingereas  eespool Mati Koppel ja Urmas Laht

Maalehe koostatud “Mõjukate maaelu edendajate edetabelis 2015” on Jõgevamaa põllumajandusega seotud isikutest üheteistkümnendal kohal Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel ja viieteistkümnendal Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimees  Urmas Laht.

Taimekasvatusinstituudi direktor Mati Koppel märkis, et kui sportlastega paralleeli tõmmata, siis on nad edetabelisse võetud nagu suusatajad, vehklejad, jooksjad ja maratonijooksjad ning nii saadud lõpptulemus. “Kui hindamiskriteeriumid olnuksid teistsugused, kujunenuks ka tabel teistsuguseks,” märkis ta. “Samas on lugejatel tabelit huvitav vaadata ja analüüsida,” lisas Koppel.

“Üsna väärikas koht tabelis mõjub instituudi mainele hästi. Mis puutub Maalehe- poolsesse kommentaari, et ETKI direktor on tuntud pigem kitsamas ringis – kartulikasvatajate, teadlaste ja sordiaretajate seas, siis meie instituudis on esmatähtis meeskonnatöö ning läbi selle partnerluse pakkumine põllumeestele,” ütles Koppel, kes kogus edetabelis 48 punkti.

Viljakasvataja Jaak Läänemets rõhutab Maalehes Koppeli teenena  rahvusvaheliste uurimisprojektide toomist Jõgevamaale.

Edetabelis 34 punkti kogunud Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimees Urmas Laht on Jõgevamaaga seotud kui osaühingu Markilo ja Kureoja jõusöödatehase omanik ja juhataja.

“Tabelisse pääsemine tõestab, et on tunnustatud seakasvatust ja aretusühistu tegevust. Ühistu on viimasel ajal keskendunud sigade Aafrika katkuga kaasnevate valusate probleemide esiletõstmisele ja nendele lahenduste otsimisele. Muresid selles valdkonnas jätkub, sest igal nädalal leitakse 30-40 katku surnud metssiga. Eesti seafarmides  väheneb tõuemiste arv nädalas viiekümne kuni saja võrra,” rääkis ta. 

“Kolme põllumajandusministri – Jaanus Marrandi, Helir Valdor Seederi ja Ivari Padari – jõudmine tabeli esikolmikusse tuli mulle mõneti üllatusena. Mõndagi olulist jäi nende ametiaastatel tegemata, näiteks üleminekutoetused kehtestamata. Neljandal kohal olev OG Elektra juhatuse esimees ja ainuomanik Oleg Gross on teinud palju ära eestimaiste põllumajandussaaduste müümisel kauplustes. Viiendat positsiooni omav Tartu Agro juht ja Laeva Piima nõukogu esimees Aavo Mölder  oli põllumajandusminister 1992. aastal võimul olnud ja Eesti krooni kasutusele võtnud peaminister Tiit Vähi valitsuses,”  kommenteeris Laht.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus