Maadlusvõistlus tähistab juubelit

Jõgeva spordikeskuses Virtus toimuvad laupäeval ja pühapäeval ajalehe Vooremaa ja Jõgeva Raskejõustikuklubi Ramm 30. auhinnavõistlused maadluses, millele on oodata umbes 250 noormaadlejat kogu Eestist.

Esimesel päeval võisteldakse kreeka-rooma maadluses, teisel päeval vaba- ja tüdrukute maadluses. Esimese päeva võistlused tõotavad tulla osavõturohkemad. Võistlustele on oodata umbes kahekümne maadlusklubi ja -keskuse esindusi. Võistkondlik arvestus ongi sellel võistlusel alati tähtsal kohal olnud.

„Jõgeva esindus on sellel võistlusel enamasti ikka esimese kolme hulgas olnud,” ütles võistluste ellukutsuja, ajakirjanik ja ühiskonnategelane Ants Paju.

1970. aastate lõpus ja 1980. aastate alguses oli ta Vooremaa eelkäija, Jõgeva rajoonilehe Punalipp toimetaja asetäitja. Esimese laiema kandepinnaga noorte maadlusvõistluse korraldas ta koos selle ala kohaliku aktiiviga 1979. aastal — siis, kui tal oli õnnestunud tollase Jõgeva näidissovhoosi direktorilt Mart Uudlalt välja kaubelda uue maadlusmati soetamise raha ja spordivahend oli maadlejate rõõmuks ka kohale saabunud.

„Esimesele võistlusele panin auhinna välja ise,” meenutas Ants Paju. „Esimese katsetuse õnnestumine julgustas järgmisel, 1980. aastal juba suuremat, lehetoimetuse poolt välja pandud auhindadega võistlust korraldama ning kahekordset olümpiavõitjat Kristjan Palusalu ja kahekordset maailmameistrit August Englast maadluspoiste ette esinema kutsuma.”

Mõlemad maadluskuulsused, keda noored toona säravail silmi kuulasid ja keda, kui soovi oli, kasvõi käega katsuda said, istutasid toona Piiri pargi Suure tänava poolsesse serva tamme. Palusalu oma kasvab tänini, Englasel tuli viga saanud ja hingusele läinud tamm vahepeal uuega asendada. Küll aga saab Englas erinevalt 1987. aastal meie hulgast lahkunud Palusalust ka tänavusi võistlusi oma kohalolekuga austada. Jõgevale on lubanud tulla ka Kristjan Palusalu tütar ja kolmanda Jõgeva võistlusi aja jooksul väisanud maadluskuulsuse Johannes Kotkase lesk.

Laupäeval enne võistluste algust (täpsemalt kell 10.45) tehaksegi ühine käik Piiri parki tammede ja Kristjan Palusalu mälestuskivi juurde, süüdatakse seal küünlad ja isutatakse Johannes Kotkasele mälestuspuu.

„Kotkasel siin veel oma puud polnudki,” ütles Ants Paju. „Nii kujuneb Piiri parki omamoodi vägilaste küngas, millele võib ka saja aasta pärast mõtisklema minna.”

Punalipu/Vooremaa auhinnavõistlused polegi Ants Paju sõnul kunagi olnud sellised, kus lihtsalt matil ära käiakse ja medalid välja jagatakse, vaid neile on püütud juurde anda ka lisaväärtusi: selliseid, mis toetaksid noorte maadlejate isiksusteks ja meesteks kasvamist ning mis aitaksid kaasa paikkonna kultuuristamisele ühise energia liitmise kaudu.

„Üks selle võistluse lisaväärtusi ongi olnud meie maadluskuulsuste mälestuse jäädvustamine,” ütles Ants Paju. „Samas on see võistlus pannud suure hulga siinseid inimesi koos tegutsema. Näiteks on siinmail alati leidunud avali südamega inimesi, kes võistlust toetavad. Pikka aega on seda teinud näiteks ettevõtjad Kaido Lehtla ja Juss Maurer. Kunagised maadlusentusiastid Izmail Uspenski ja Otu Suits ladusid võistluste korralduspoolele tugeva alusmüüri. Juubelivõistluste läbiviimine on aga raskejõustikuklubile Ramm nende 20. sünnipäeva aastal kohane küpsuse kontroll.”

Enne, kui võistlused laupäeva keskpäeval avatuks kuulutatakse, esitletakse juubelivõistlusteks üllitatud raamatut „Võidelge ja võitke”, millesse on koondatud ajalehes Punalipp/Vooremaa ja mõnedes teistes väljaannetes Jõgeva maadlusvõistluste kohta ilmunud artiklid ning mis on illustreeritud suure hulga fotodega.

„Olen tänulik Vooremaa omanike ringi kuuluvatele Aivar Kokale ja Urmas Ingverile, et nad tänavu lisaks võistlustele leidsid võimaluse ka raamatu väljaandmist toetada,” ütles Ants Paju.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus