Maadlejad valmistusid Põltsamaal põhjamaade meistrivõistlusteks

Möödunud nädalal kogunes Põltsamaale hulk noormaadlejaid üle terve Eesti. Kohaliku maadlustreeneri Arved Külanurme sõnul pakuti talle välja võimalus korraldada Põltsamaal Eesti maadlusliidu eestvõttel läbi viidav maadluslaager, millega valmistutakse põhjamaade meistrivõistlusteks.

Eesti Maadlusliidu president Priit Piilmann lausus, et ühe säravama tegijana oli kohal maadlustreener Grigori Davidjan Peterburist. Eesti maadlusliidu presidendi sõnul tulid treeneriga kaasa kaks Peterburi meistersportlasest maadlejat, üks raskekaalus ja teine kategoorias kuni 84 kilogrammi. Grigori Davidjan on olnud ka Venemaa maadluskoondise üks treeneritest.

Eesti maadlejad on käinud Davidjani käe all Peterburis treenimas. Grigori Davidjani kutsuvad oma maadlejaid treenima ka Ukraina, Valgevene ja erinevate Vene linnade maadlusklubid. 

Eslövis võetakse üksteiselt mõõtu võistkondlikus arvestuses

Paralleelselt maadlejate treenimisega koolitati Põltsamaal ka Eesti maadlustreenereid, neid juhendas samuti külalistreener Peterburist. Nii olidki maadlejate kõrval treeningul osalemas ka 30 maadlustreenerit. Mati peal käisid maadlusvõtteid õppimas maadlejad nii täiskasvanute kui ka juunioride koondisest. Paraku jäi maadluslaagrist perekondlikel põhjustel kõrvale sinna pikisilmi oodatud olümpiahõbe Heiki Nabi. Seevastu olid kohal Alo Toom, Ardo Arusaar ja teised olulisemad Eesti maadlejad. Piilmanni sõnul valmistusid maadlejad möödunud pühapäeval peetud Georg Lurichi mälestusvõistlusteks ja sellel nädalal sõitsid Eesti maadluskoondise juunioride, kadettide ja täiskasvanute esindajad Rootsis Eslövis toimuvale põhjamaade meistrivõistlustele.

Rootsis kreeka-rooma ja naistemaadluse meistrivõistlustel osalevad 10-12. mail ka kaks Eesti maadluskoondise naissportlast Epp Mäe ja Kaisa Muutra. Kokku sõidab Rootsi 12 noormeest-kadetti, kaheksa noormeest-juuniori ja seitse meest täiskasvanute vanusrühmas. 

Heiki Nabi jätab selle võistluse vahele

Selle võistluse jätab vahele Heiki Nabi, kes valmistub septembris toimuvateks maailmameistrivõistlusteks Ungaris Budapestis. Heiki Nabi asendab Kaarel Maaten. Juunioride ja kadettide vanuseklassides määrati põhjamaade meistrivõistlustel osalejad kindlaks Eestis peetud meistrivõistluste põhjal.

Juba homme õhtul arutavad Eesti maadluskoondise esindajad Eslövis läbi järgmise aasta kalenderplaani koos oma põhjamaade kolleegidega. Priit Piilmanni sõnul peaks tuleval aastal peetama põhjamaade meistrivõistlused Norras.

Juba 14. juunil tuleb Eesti-Soome maavõistlus meestele vabamaadluses Järvenpääl. Samas valmistub Eesti maadluskoondis tõsiselt ka Ungaris peetavateks maadluse maailmameistrivõistlusteks. 

Maailmameister kaalub suurest spordist loobumist

Naiste rannamaadluse maailmameister Johanna Kikkas lausus, et tema osaleb maadluslaagri treenerite koolitusel. Kikkase sõnul on tal küll treeneri tunnistus olemas, aga tema sooviks on koolitusega ennast täiendada. Samas tõdes maailmameister, et tema praegu maadlusega väga tõsiselt ei tegele ja õpib Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis farmatseudiks.

Noor naismaadleja tunnistas, et tema jaoks hakkab spordi tegemine tasahilju tahaplaanile jääma. Kindlat otsust ta selles osas veel langetanud ei ole ja kaalub veel seda, kas minna taas tõsisemalt maadlusmatile treenima või sellest loobuda. Ehkki enda vormis hoidmise nimel tahab ta maadlustreeninguid kindlasti jätkata. 

Rahvas armastab võitjaid

Eesti maadluskoondise peatreener Henn Põlluste lausus optimistlikult, et tema hinnangul võib Eesti praeguse maadlejate tasemega rahule jääda. Tema sõnul poleks ju ilma tugeva tasemeta maadluses ka olümpiamedal saanud tulla. Samuti saavutati olümpial maadluses kaheksas koht, meeskondlik üheksas koht.

Põlluste tõdes, et juunioridega on veel pikk töö ees, aga andekaid noori maadlejaid on talle nende seas siiski silma hakanud. Peatreener märkis, et eeloleval nädalavahetusel Rootsis Eslövis peetavatelt võistlustelt loodab ta ka Eestile häid tulemusi, ehkki nii Rootsi kui Soome on mõlemad väga tugevad maadlusriigid. Ka Taanis treenitakse maadlusmattidel väga tõsiselt.

Põlluste tuntuimal õpilasel Heiki Nabil on praegu käsil jõutsükkel. Tema sõnul vajab Nabi ka närve ja varub uut energiat, sest kümne aasta pikkune väga pingeline treenimine on teda omajagu väsitanud. Tähtsaim eelolev jõukatsumine on Nabi jaoks mõistagi Ungaris peetavad maailmameistrivõistlused. Henn Põlluste lausus, et ega ta ei tahaks küll mõelda nii, et Heiki Nabi läheb Ungaris toimuvatele võistlustele ainult osalema, ta loodab sealt ikka medalit.

Kuid lootustandvaid maadlejaid on veel teisigi. Peatreener lisas, et nad sõidavad maailmameistrivõistlustele kolme-nelja maadlejaga.

Erinevad spordialad liiguvad ikka tõusude-mõõnadega ja eks populaarsed on ikka need, kes pjedestaalile mahuvad. “Rahvas armastab võitjaid,” sõnas Eesti maadluskoondise peatreener Henn Põlluste.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus