Värbkakk on noka lahti teinud

Värbkakk on Eestimaa pisim kakuline ning nende laulu on juba looduses kuulda, teatas keskkonnaagentuuri kommunikatsioonijuht.

Keskkonnaagentuuri eluslooduseseire spetsialist Rein Nellis: “Eile õhtul vilistas Saaremaal Viidu röövlindude seireala kolmel kontrollitud pesitsusterritooriumil kokku viis värbkakku. Nad hakkavad praegu laulma u 17.30 ja lõpetavad pimeduse saabudes. Kakkude laulu kuulamiseks on praegu väga hea aeg. Emased saavad endale laulvate poissmeeste hulgast sobiva kaasa valida.”

Märts on kakkude jaoks laulmise tippaeg. Ka jaanuaris võib juba mõnel soojemal õhtul laulu kuulda. Kuid siis lauldakse ikka lühidalt ja rohkem hiirte ja naabrite tervitamiseks. Kevade edenedes muutub laulmine intensiivsemaks, lauljaid tuleb juurde ja laulmise aeg pikeneb. Aprillis hakkab laul jälle vaibuma, sest pojad vaja toita ja aktiivne viljastamisperiood on möödas.

Osadel liikidel esineb aktiivsem laulmisperiood ka sügisel, kui samasuvised noorlinnud endale sobilikke elupaiku otsivad. Siis peavad juba territooriume hoidvad linnud uute tulijate tõttu oma territooriumi lauluga markeerima.

Kuidas värbkaku laulu ära tunda, saab näidiseid kuulata siit: http://www.eoy.ee/kodukakk/eesti-kakud/vaerbkakk

Vooremaa