Vabaerakonna hinnangul pole 5000 elaniku kriteerium lõppotsuse tegemisel siduv

Andres Herkel ütles kolmapäeval Vabaerakonna saadikute kaht arupärimist haldusreformi kaasatoodud hädade kohta Tartumaal üle andes, et probleemid on ka sealmail saanud alguse 5000 elaniku nõude dogmaatilisest tagaajamisest, teatas Vabaerakonna fraktsiooni meedianõunik.

Valitsus on otsustanud mitme Tartumaa omavalitsuse sundühendamise: Luunja ja Tähtvere vald Tartu linnaga, Kambja vald Ülenurme vallaga, Nõo vald Elva vallaga, samuti Peipsiääre valla (Vara, Peipsiääre, Alatskivi) ühendamine Kallaste linna ning Jõgevamaa Pala vallaga. Lisaks on kavas Tartu vallaga sundliita Jõgevamaa Tabivere vald.

Herkeli sõnul ei saa neid liitmisi pidada sujuvaks ega loogiliseks. “Kui omavalitsus suudab tõendada, et on vaatamata väiksemale elanike arvule haldussuutlik, siis ei pea sundliitmist rakendama. 5000 elaniku kriteerium on riigikohtu hinnangul siduv menetluse algatamisel, kuid mitte lõppotsuse tegemisel,” on kirjas arupärimises.

Tartumaal on häda ka vastutustundetu linnajuhtimise pärast võlgades Kallaste linnaga, kellega teised omavalitsused liituma valmis ei ole. “Vara kogukond soovib saada rahandusministeeriumilt objektiivset auditit Kallaste olukorra kohta,” ütles Vabaerakonna liige, Varal elav põllumees Madis Avi. “Seni mingit tuge me valitsuselt saanud ei ole ning nii on Vara inimestel eesseisvat sundliitmist raske mõista,” lisas ta.

Vabaerakonna saadikud tahavad teada ka kas Vara-Peipsiääre-Alatskivi-Pala-Kallaste probleemi lahendamisel on kaalutud kultuuriloolistest kihelkonnapiiridest lähtuvat lahendust, kus Kodavere kihelkonna ala moodustaks Kodavere valla ning Vara valla läänepoolne osa jääks Maarja-Magdaleena kihelkonna alana praegusesse Tartu valda?

Varem on Vabaerakonna saadikud küsinud ministrilt Pärnumaa, Valgamaal, Järvamaal, Läänemaal, Virumaal, Viljandimaal, Võrumaal ja Lõuna-Tartumaal haldusreformiga kaasnenud hädade kohta.

Vooremaa