Tehnika Teeviit ja Eesti Künnimeistrivõistlused 2016

Homme ja ülehomme toimuvad Raplamaal Kehtnas käesoleva aasta Eesti künnimeistrivõistlused. Samal ajal korraldatakse seal ka Tehnika Teeviit 2016, mille raames toimuvad põllumajandustehnika ja muu rasketehnika töödemonstratsioonid ning iga huviline saab ise masinaid proovida, teatasid korraldajad.

Eesti künnimeistrivõistlused on pika ajalooga traditsioon. Eeloleval reedel ja laupäeval toimuvad need teist aastat järjest Kehtnas koos Tehnika Teeviit 2016-ga. Ürituse üks korraldajaist Marko Valgma ütles, et Eesti künnimeistrivõistlused ja Tehnika Teeviit täiendavad teineteist. “Mõlemad on ju seotud rasketehnikaga,” ütles ta.

Eesti künnimeistrivõistlused avatakse reedel kell 13. Võistlust peetakse kolmes kategoorias – noorte-, vaba- ja meistriklass. Meistriklassis võistlevad oma ala spetsialistid, aga vabaklassis saavad kätt proovida sisuliselt kõik huvilised. Ainult künnireeglid peavad selged olema. Praeguseks on ennast registreerinud neliteist võistlejat. Käesoleva aasta meistrid esindavad Eestit järgmise aasta künni maailmameistrivõistlustel Keenias 1. ja 2.detsembril 2017.

Meisterkündjatele lisaks pakub kindlasti huvi VIP künnivõistlus, mis algab reedel 14. Sellest on lubanud osa võta maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti, Kehtna vallavanem Indrek Kullam, ajakirjanik ja saatejuht Jüri Aarma, majandusajakirjanik Peeter Raidla, laulja Mait Maltis, põllumeeste keskliidu president Tõnu Post, Missis Estonia 2015 Kristina Zara-Matros, kirjanik Kati Saara Vatmann, laulja Brigita Murutar ja jalgpallur Marek Lemsalu. Võistluseid kommenteerib Venno Loosaar.

Reedel toimuvad veel uunik-traktorite proovikünnid. Viimastel päevadel enne üritust valmistatakse masinaid ette ning põllule lähevad need piltlikult öeldes värske värviga, ütles Valgma.

Laupäeval toimub aga pulling ehk traktorite veotõmbevõistlus. “See on tehnikahuvilistel vere kõvasti käima tõmmanud,” ütles Valgma. Masinaid ehitatakse ja valmistatakse ette spetsiaalselt just selleks võistluseks. Huvitav vaatemäng saab olema kindlasti hobukünnivõistlus, mille õnnestumiseks on tänavu ära tehtud märksa mahukam töö kui aasta tagasi. Osalejaid tuleb neli kuni kuus.

Korraldajad ootavad reedel ja laupäeval Kehtnasse 3000 -4000 inimest. Aasta aega tagasi jäi see number 2500 peale. “Sel aastal oleme paremini korraldanud ja eelmisest aastast on inimestel positiivne emotsioon olemas,” ütles Valgma. Nagu vabaõhuürituste puhul ikka – huviliste arv sõltub palju ka ilmast.

Põnevust pakub ka Tehnika Teeviit, sest masinaid lihtsalt ei näidata, vaid nendega tehakse demoesinemisi. Nii saab näha põllumajandustehnika, rasketehnika, veotehnika, Kaitseliidu ja päästeameti demonstratsioone. Näiteks saab näha automaatroolimist ehk seda, kui traktorile antakse GPS-koordinaadid ette ja ta sõidab ise tööd tegema.

Vooremaa