Tänavune parim koduleib tuleb Pärnumaalt

Leiburi poolt välja kuulutatud koduleibade konkursi “Leiburi Leivategu” võitis Pärnumaa leivaküpsetaja Allan Toodo, kes pääses konkursi finaali teist aastat järjest, aga mullu teiseks jäi, teatas ettevõte.

Leiburi tootearendusjuhi Tiina Rühka sõnul oli 2015. aasta “Leiburi Leivategu” konkursi ajaloos erandlik: esimest korda pidid võistlejad küpsetama peenleiba; finaali pääses rekordarv mehi; finaalis esitleti rekordarv leibu, mis ei olnud vormis küpsetatud; ning esmakordselt sai konkurss meesvõitja.

“Peenleib on hoopis teine tera. Konkursile esitatud leibade maitsed olid erinevad ning kõik võistlejad on teinud tubli töö, vaatamata sellele, et enamik võistlejaid tegi peenleiba esimest korda elus ja seda just spetsiaalselt konkursi jaoks. Nad on ennast enne finaali piisavalt harinud, mis ongi selle konkursi üks eesmärke,” kommenteeris Rühka.

Parimaks leivaks tunnistati “Allani peenleib”, mille autoriks on Allan Toodo Surju vallast (Pärnumaa). Allani leiva eripäraks oli pomerantsi maitseaine kasutamine. “Peenleib oli minu jaoks esmakordne katsetamine – seda oli huvitav proovida. Kui ei oleks “Leiburi Leivategu” konkurssi olnud, ei oleks ilmselt ma seda julgenud proovidagi,” ütles Allan Toodo võidudiplomit vastu võttes.

Allani sõnul oli peenleiva retsepti raske leida, pidi isegi raamatukogus käima, kuid mingi hetk avastas ta internetist huvitava retsepti, kus kasutati pomerantsipuu maitseainet. “Hakkasin uurima, mis asi see pomerantsipuu ja vastav maitseaine on. Pärnust ma seda ei saanud, kuid lõpuks leidsin hoopis Tallinnast ja saigi retsepti katsetatud,” rääkis Allan. Just Allani pomerantsileiba söödi “Leiburi Leivategu” finaalis toimunud degustatsiooni käigus kõige rohkem.

Allanit nakatas leivaküpsetamise pisikuga tütar, kes kunagi ise palju leiba küpsetas ja üks päev ka isale esimese juuretise tõi. “Hakkasin ka leiba tegema, esialgu ei tulnud eriti välja, aga lõpuks hakkas nii meeldima, et tütar on ammu käega löönud ja sööb ainult isa leiba,” ütles Allan.

Tänavu pääses “Leiburi Leivategu” finaali 11 leivaküpsetajat: viis Tartumaalt, kaks Jõgevamaalt, ning ühe kaupa Tallinnast, Rakverest, Harjumaalt ja Pärnumaalt. Pärnumaa leivaküpsetaja Allan Toodo pääses Eesti parima koduleiva konkursi finaali teist aastat järjest – eelmisel aastal jäi ta seemneleib napilt teisele kohale. Neljandat korda “Leiburi Leivategu” konkurssi korraldav Leibur soovis lisaks rukki- ja seemneleibadele täiendada oma sortimenti ka koduküpsetatud peenleivaga.

Konkursi „Leiburi Leivategu 2015“ võitjat premeeritakse 1500 euroga, võiduleib võetakse tööstuslikuks tootmiseks kohandatult Leiburi sortimenti ning uus toode ilmub Eesti poelettidele uue aasta esimeses kvartalis. Võiduleiva autor saab kaasa rääkida nii leiva nime välja mõtlemisel, pakendi kujunduse loomisel kui ka oma retsepti tööstuslikuks tootmiseks kohandamisel.

Kokku on nelja aastaga “Leiburi Leivategu” võistlustele esitatud kõikjalt Eestist ligi 300 leiva retsepti. Esimese “Leiburi Leivategu” võitjaks osutus Triin Kuus Põltsamaalt leivaga “Triinu Rukkileib”. 2013. aasta võitja oli Eha Karus Jõhvist “Eha Hommikuleivaga” ning eelmisel aastal võitis konkursi Eve-Kati Mägi Elvast endanimelise seemneleivaga.
Vooremaa