Sibulatee puhvetite päev lööb hoovid särama

Laupäeval 16.septembril toimub taas Sibulatee puhvetite päev. Oma kodu väravad, uksed ja hoovid avavad kakskümmend kuus piirkonnas elavat ja toimetavat pere. Oodatakse külalisi, kellele meeldivad kodused ja kohalikust toorainest valmistatud road ning kes soovivad ka talvevarusid soetada, teatas MTÜ Sibulatee eestvedaja.

Puhvetite päeva peakorraldaja, MTÜ Sibulatee eestvedaja Liis Lainemäe märkis, et Sibulatee puhvetite päev sai inspiratsiooni Eesti mitmetes piirkondades suviti toimuvatest kohvikupäevadest. “Sibulatee võrgustiku liikmed soovisid kogukonda aktiveerivat ning siia rohkem külastajaid toovat päeva korraldada justnimelt sügisel, sest valminud on siis kõik aedviljad, purgis on marjad ja seened ning muidugi on Kolkja-Kasepää-Varnja külatänavad palistatud kuulsa peipsi sibula müüjatest. Samal päeval toimub ka Varnja sibulalaat.”

Eesti toidu kuu ajal toimuval sündmusel on siinsed kakskümmend kuus puhvetit laiali pillutatud terve Sibulatee piirkonnas. Samas on näiteks Nina külas pea et külg-külje kõrval kolm puhvetit. Kaugemad avatud õued asuvad Välgis või hoopiski Torilas. Päris mitmed puhvetid asuvad otse Peipsi järve kaldal.

Puhvetid pakuvad eelkõige kohalikust toorainest valmistatud roogi ja jooke. On nii sibulapirukaid, kalasuppi ja seeneroogasid; on nii marjakooke kui suitsutatud kala. Muidugi on pannkooke ja vahvleid. Õunatoite ja õunajooke. Pakutakse toitu nii veganitele kui toidutalumatustega inimestele.

Puhvetite päeva heast mõjust rääkides märkis Liis Lainemäe, et just toimunud puhvetite pidajate koosolekul said nii mitmed öelda, et eeloleva laupäeva valguses saavad kodudes tehtud tööd, mis on mõnikord oodanud tegemist paarkümmend aastat. “Ehk külaliste ootuses saavad piirkonna kodud ja hoovid korrastatud ning saavad valmis ka mõningad pikalt planeeritud juurdeehitised.”

Mitmed puhvetid pakuvad tegevust tervele perele. On nii muusikalisi ülesastumisi kui ka näiteks külateatri esinemisi. Kell 12 saab Mesi Tare puhvetis osaleda sibulasöömise võistlusel. Torilas asuvas puhvetis saab kangastelgedega vaipa kududa ja Nina külas Eesti-Soome-Hollandi puhvetis juuretisega leiba küpsetada. Voronja galerii puhvet aga näitab viimast korda sellesuvist näitust. Üks puhvetitest asub suisa Alatskivi lasteias, kus lastele õues rohkem tegevust ja mille müügitulu läheb lasteaia arendamisse ehk rõõmuks kohalikele lastele. Kokora puhvetis avatud lastele miniloomaaed.Õhtu lõpetab teatraalse õhtusöögiga Tähemaa vareme resto, kuhu tuleb oma kohad ette registreerida. Puhvetite päev toimub iga ilmaga, puhvetid töötavad ka vihma korral.

Sibulatee puhvetite päeva kohta leiab infot nii Sibulatee veebikodust www.sibulatee.ee kui sündmuse jaoks loodud näoraamatu lehelt https://www.facebook.com/events/246809799055490/

Kaart kõigi puhvetitega: https://goo.gl/7u9Lxg

Faktid ja soovitused:

Puhvetid on avatud kell 10-17. Tähemaa Vareme Resto alustab oma programmiga kell 18, aga vajab ette registreerimist ja pileti ostmist (kuni 15.september) ning Varaka Mammi Sahver töötab kell 10-18.

Valige enne välja puhvetid, kuhu jõuda soovite ja vaadake millist teed mööda on sinna hea sõita.

Kõikidesse puhvetitesse tõenäoliselt ühe päevaga ei jõua.

Kaasa kindlasti sularaha! Puhvetites saab tasuda vaid sularaha eest.

Paljudest puhvetitest saab ka koju kaasa osta: sibulaid, hoidiseid, kartuleid, mett jne.

Jooksev info puhvetite olukorra kohta (kui näiteks kusagil on toit lõppenud), ilmub sündmuse FB lehele.

Varnjas, Kasepääl, Kolkjas ja Ninal on liiklemiseks kitsad külatänavad. Olge palun ettevaatlik, ärge parkige kohalike väljasõiduteid kinni ja parkige palun vaid ühte äärde. Vastasel korral ei mahu liikuma.

Varnjas on üks teelõik ühesuunaline (Varnjast Kolkja suunal), on ajutised liiklusmärgid.

Soovitame alla laadida Google Map kaardi puhvetitega https://goo.gl/7u9Lxg või laadida alla äpp LiveTeam, kus on kõik puhvetid peal ja mis võimaldab liita oma sõpru ning näha kui kaugel nad parasjagu on.

Avatud on ka kohalikud muuseumid: Alatskivi loss, Kolkja vanausuliste muuseum, Liivi muuseum

Puhvetid on avatud iga ilmaga! Seega vaadake ilmateadet ja pange selga sobivad riided.

Vooremaa