Sester kõneles Tartu ja Jõgevamaa ettevõtjatele valitsuse viiest prioriteedist

Rahandusminister Sven Sester kõneles reedel Tartu ja Jõgevamaalt pärit ettevõtjatele käesoleva aasta riigieelarvest ning valitsuse viiest prioriteedist, teatas IRLi pressiesindaja.

Minister keskendus eelkõige valitsuse eesmärgile edendada majanduskasvu ja vähendada tööjõumakse. “Valitsus vähendab sotsiaalmaksu määra senise 33 protsendi asemel 32 protsendile, kokku on lepitud maksuvaba tulu suurenemises järgmise nelja aasta jooksul 205 euroni kuus, sealjuures jääb keskmine pension maksuvabaks ja tõstetakse maksuvaba tulu 154 eurolt 170 eurole kuus ehk 1848 eurolt 2040 eurole aastas,” loetles Sester valitsuse poolt teostatud ja kavadatavaid samme.

Sestri sõnul on ettevõtjate jaoks oluliseks ärikeskkonna loomisel õiguslik raamistik. “Konkurentsivõime põhineb suures osas aktiivsetel ettevõtetel, mis tegutsevad avatud ja konkureerivatel turgudel ning mida toetab halduskoormuse vähendamisele suunatud regulatiivne keskkond. Selle eelduseks on selge regulatsioon, mis ei koormaks ettevõtjat ei ebamõistlike kohustuste ega ka ebamõistliku halduskoormusega,” selgitas rahandusminister.

“Samas tuleb silmas pidada, et kuigi ettevõtluskeskkond saaks olla parem, siis võrdluses teiste riikidega pole Eesti seis sugugi nigel. Maailmapanga «Doing Business 2015» viimases edetabelis, mis võrdleb ettevõtluskeskkondi, on Eesti 189 maailma riigi hulgas 17. kohal. Põhjamaad on meist eespool. Läti ja Leedu on meie kannul. See edetabel võrdleb asju, mis on ettevõtluse arenguks olulised,” ütles minister.

Arutelu käigus juhtis Sester tähelepanu ka IRLi peamisele valimislubadusele, mis puudutab madalapalgaliste maksuvabastust. “2017 saavad inimesed osa või kogu tulumaksu tagasi kui nad sel aastal vähemalt kuus kuud täiskohaga tööd teevad. See on poliitika, mis on ennast õigustanud mujal maailmas, sest vähendab vaesust ja suurendab soovi tööd teha, tööhõivet ja maksulaekumisi,” põhjendas ta madalapalgaliste tagasimaksesüsteemi vajalikkust.

Lõpetuseks kõneles rahandusminister ka reformidest “Lisaks haldusreformile kavandab valitsus teha reforme ka riigi tasemel. Demograafia vastu ei saa ja kui kogu riigis tööealiste inimeste arv kahaneb, siis peab vähenema ka riigilt palka saavate inimeste arv – muidu on lõpuks kõik riigiametnikud.”
Vooremaa