Politsei likvideeris Torma vallas kanepikasvatuse

Mullu augustikuus laekus Jõgeva korrakaitsjatele vihje, mille kohaselt kasvatatakse Jõgevamaal Torma vallas kanepit. Politsei asus laekunud vihjet kontrollima, infot talletama ning seni kogutud teavet analüüsima, teatas politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonibüroo.

Aktiivses uurimisprotsessis tehti kindlaks kanepikasvatuse täpne asukoht ning taimede võimalik kasvataja. Tõendamaks, kes Tormas võsa vahel asuvas suures kilemajas kanepitaimi kasvatab, jäid vilunud korrakaitsjad kasvuhoone lähedusse võpsikusse varitsusse.

Märkamata suurenenud kõrvalist tähelepanu kilemajale ning sealsele tegevusele, saabus taimekasvataja pahaaimamatult oma istandusse, kus politsei ta tabas. Politsei pidas 43-aastase mehe kuriteos kahtlustatavana kinni ning viis asjaolude selgitamiseks jaoskonda. Politsei konfiskeeris mehe kilemajast leitud 62 kanepitaime ning ka mehe kodust läbiotsimisel leitud pooleldi kuivatatud kanepi.

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas 43-aastasele mehele süüdistuse, mille kohaselt kasvatas ta mullu suvel Jõgevamaal asuvatel kinnistutel kokku 62 kanepitaime, mille kogumass oleks kuivatatud kujul olnud 55 kilo. Lisaks alles kasvavatele kanepitaimedele hoidis ta oma valduses ka 177,5 grammi pooleldi kuivatatud kanepiõisikuid. Tänavu veebruari lõpus toimunud kohtuistungil mõistis Tartu maakohus mehele viie aasta ja ühe kuu pikkuse vangistuse, millest kuulub kohe ärakandmisele üks kuu. Ülejäänud vangistust ei pööra kohus täitmisele, kui mees ei soorita viieaastase katseaja jooksul uut tahtlikku süütegu. Menetluskuludena peab ta tasuma 1775 eurot. Kanepikasvatust pidanud mees oli varem kriminaalkorras karistamata.

Jõgeva menetlusteenistuse vanem Tauno Pärli selgitas, et Torma vallas avastatud ja likvideeritud kanepikasvatus oli möödunud aastal Eestis avastatutest suurim. Sedavõrd suures koguses taimede kasvatamiseks oli selle omanik omajagu palju vaeva näinud ning varustanud taimekasvatuse kõige vajaminevaga, alustades väetistest ning lõpetades kastmissüsteemiga.

“Meile laekunud vihje aitas politseinikel kiirelt reageerida ja Jõgevamaa kanepikasvatusele piir tõmmata ning selle võimalik tarvitajateni jõudmine takistada. Ent muret teeb meile jätkuvalt see, et inimeste seas levib paraku ikka veel arusaam, et kanep polegi see “päris” narkootikum ning on tarvitades üsna süütu. Tegelikkuses aga kaasnevad selle pikaajalisel tarvitamisel näiteks huvi kadumine ümbritseva suhtes, tekivad keskendumisraskused, mäluhäired ning nõrgeneb tähelepanu. Samuti on pikemaajalisel tarvitamisel tõenäoline füüsilise ning vaimse sõltuvuse tekkimine. Oma töös oleme näinud piisavalt, kuidas “süütule” kanepi tarvitamisele on järgnenud ecstasy, amfetamiin ja lõpuks heroiin. Kui aga juba heroiini süstitakse, siis üldjuhul narkomaanil tagasiteed enam pole,” lisas politseileitnant.

Vooremaa