Päästeameti suvine veeohutuskampaania keskendub päästevestile

Täna algav päästeameti veeohutuskampania “Armasta elu! Kanna päästevesti! ” keskendub päästevesti kandmisele veesõidukites. Veesõidukiõnnetustes on kahel viimasel aastal uppunud kokku 18 inimest, teatas päästeameti põhivaldkonna kommunikatsiooninõunik.

Kampaania läbiv sõnum on “Armasta elu. Kanna Päästevesti! ”, millega amet paneb kõigile südamele, et olenemata ujumisoskusest, soost või vanusest, tuleb veesõidukis alati päästevesti kanda. Paadis päästevesti kandmine peaks olema sama loomulik käitumine kui autos turvavöö kinnitamine.

“Veeõnnetused juhtuvad enamasti ootamatult ja seepärast peab päästevest veesõidukisse asudes kohe seljas olema. Hiljem, näiteks juba vees olles, on seda pea võimatu selga panna. Elusid päästab vaid selga tõmmatud päästevest,” selgitas päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Indrek Ints.

“Paljud hea ujumisoskusega inimesed võivad eeldada, et neil pole päästevesti tarvis. Paraku juhtub traagilisi õnnetusi ka heade ujujatega. Oluliseks saavad muud tegurid, nagu külm vesi, vigastus, kiire vool, terviserikked või muud ettenägematud takistused. Hea ujumisoskus ei anna sellisel juhul mitte mingit eelist, ” lisas Indrek Ints.

Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse õppejõu ja matkajuhi Mart Reimanni sõnul eristab just eestimaalaste riskikäitumine meid põhjamaadest: “Suveilmad on meil põhjanaabritega ju üsna sarnased. Siiski upub Eestis igal suvel 100 000 inimese kohta mitu inimest enam kui Soomes. Kui igaüks paneb veele minnes päästevesti selga ning palub seda teha ka oma lähedastel, muutuvad peagi ka ühiskonna hoiakud.”

Uuringutest on selgunud, et lisaks alkoholile on traagiliste veeõnnetuste oluliseks põhjuseks ka päästevarustuse mittekasutamine. Kuigi 87 protsenti eestlastest ja 82 protsenti mitte-eestlastest arvavad, et päästevesti tuleks paadisõidul alati kanda, on reaalses käitumises pilt oluliselt halvem. Vaid 66 protsenti vastajatest, kes käivad paadiga sõitmas, kannavad paadisõidul alati päästevesti.

2014. aastal hukkus Eestis veesõidukiõnnetustes 12 inimest, kellest vaid ühel oli seljas päästevest. Möödunud aastal uppus sellistes õnnetustes kuus inimest, kellest samuti vaid üks kandis päästevesti. Iga päästevestita uppunu oleks vesti kasutades võinud ellu jääda.

Kampaania veebilehel http://veeohutus.ee/vest/ saab vaadata veeohutuse teemalisi videosid ning tutvuda erinevate vestitüüpide ja nende omadustega. Lisaks harjunud formaatidele valmivad kampaania käigus uuendusliku meetodina õpetlikud ühe minuti loenguid. Lühikeses ja lõbusas formaadis näitlikustatakse, kuidas päästevest elu päästab, kuidas toimida, kui oled päästevestiga vette sattunud, millist päästevesti valida jne. Seega – armastage elu, kandke päästevesti ja veenduge, et päästevest oleks seljas kõigil veesõidukis viibijatel.
Vooremaa