Õpilasleiutajate konkursil sai parima kooli preemia Põltsamaa ühisgümnaasium

President Kersti Kaljulaid andis teisipäeva õhtul üle preemiad Eesti Teadusagentuuri, Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Vabariik 100 korraldatud riikliku õpilasleiutajate konkursi ja videokonkursi Eesti otsib leiutajat parematele ning nende juhendajatele. Parima kooli preemia 2600 eurot pälvis Põltsamaa ühisgümnaasium, preemiaid said Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilased ja juhendaja Urmas Kuusik, teatas Eesti Teadusagentuuri kommunikatsioonijuht.

Presidendi sõnul on leiutamine meie tänases maailmas Eesti jaoks riiklikult tähtis üritus. “Selleks, et Eesti riigil saaks endiselt minna väga hästi, on meil vaja miljon leiutajat. Siis on meil vähemalt miljon suurepärast ideed ja kui iga neist suudab tööle rakendada kümme inimest, on maailmas juba kümme miljonit inimest, kes teevad meie leiutisi suuremaks ja puhuvad neile elu sisse. See on ambitsioonikas eesmärk,” ütles riigipea õpilastele auhindu üle andes.

Eesti Ameerika Suursaatkonna ja Eesti Teadusagentuuri ühisauhinna osalemise maailma suurimal õpilaste teadusmessil Intel ISEF (The Intel International Science and Engineering Fair) Ameerikas, mis toimub 2017. aasta mais Los Angeleses võitsid Põltsamaa ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Hans Anniste tööga “Signaalpoi” ja tema juhendaja Põltsamaa ühisgümnaasiumi töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja Urmas Kuusik

Põhikooli astme ehk 5.–9. klassi kategoorias võitis III preemia ja sai 300 eurot Põltsamaa ühisgümnaasiumi 6. klassi õpilane Andre Jalajas töö “Avatud suuga prügikott lehtede riisumiseks” eest.

Gümnaasiumi astme ehk 10.–12. klassi kategoorias pälvis I preemia ja sai 1000 eurot Põltsamaa ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Hans Anniste töö “Signaalpoi” eest.

Põltsamaa ühisgümnaasiumi töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja Urmas Kuusik sai II preemia ja 700 eurot gümnaasiumiastmes I preemia pälvinud Hans Anniste töö“ Signaalpoi” juhendamise eest.

Kõik auhinna saanud 4.–9. klasside õpilased osalevad noorte leiutajate talvekoolis, mis toimub tuleva aasta 4.–6. jaanuarini Tartus.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eriauhinna pälvis Põltsamaa ühisgümnaasiumi  8. klassi õpilane Märtin Jõe töö “Päikesepaneeliga nutitelefon” eest. Taani saatkonna auhinna sai Põltsamaa ühisgümnaasiumi 11. Klassi õpilane Hans Anniste oma töö “Signaalpoi” eest. Samuti tunnustasid Hans Anniste tööd Maailma Intellektuaalomandi Organisatsioon (WIPO) koostöös Eesti Patendiametiga, teaduskeskus AHHAA, Energia Avastuskeskus ning TTÜ Mektory tehnoloogiakool.

Kõik noorema vanuserühma riikliku preemia saajad saavad ajakirja Minu Maailm detsembrinumbri ja ajakirja kolmekuulise tellimuse.

Eesti Teadusagentuuri korraldatavale, juba üheksandat aastat toimunud õpilasleiutajate riiklikule konkursile tuli 902 ideed 932 noorelt leiutajalt 109st Eesti ja kahest eesti koolist välismaal, üheksast lasteaiast ning kolmest huvikoolist. Töid saadeti sel aastal kõigist Eesti maakondadest. Jõgeva maakonnast esitati kokku 32 ideed-leiutist.

Õpilasleiutajate riiklikku konkurssi ja auhindade üleandmist korraldab Eesti Teadusagentuur, rahastab haridus- ja teadusministeerium. Selle aasta konkurss toimub koos ERRi ja EV 100 korraldustoimkonnaga – osalejate hulgast valitakse 40 last (vanus 6–12 aastat), kellest tehakse EV sünnipäevaks 40 minidokumentaali.

Vooremaa