Minister: Vajame üle-euroopalist abipaketti põllumajandussektorile

Euroopa Liidu põllumajandussektori raske turuolukorra parandamiseks on vaja üle-euroopalist abipaketti, ütles maaeluminister Urmas Kruuse täna riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjonis tutvustades Eesti seisukohti järgmise nädala EL põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogus.

“Oleme tänavu veebruaris maksnud piimatootjatele toetuseks 4 miljonit eurot, järgmise aasta riigieelarvesse on plaanitud põllumajandussektorile 4,6 miljonit eurot. Samuti vaatame üle riigieelarve võimalused, et veel tänavu täiendavalt toetada raskustes sektoreid,” vahendas minister Urmas Kruuse sõnu riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjonis maaeluministeeriumi avalike suhete osakond.

Samas nentis Kruuse, et põllumajandussektor on raskes olukorras kogu Euroopa Liidus. “Pikaajaline lahendus pole täiendavad toetused, vaid aktiivsem müügitegevus. Ka Euroopa Komisjon toetab tänavu Euroopa põllumehi uute turgude otsimisel 110 miljoni euroga,” rääkis Kruuse. “Kutsusin järgmiseks nädalaks kokku ka Eesti põllumajandussektori esindusorganisatsioonid, et saada ülevaade nende tegevustest uute eksporditurgude leidmisel.”

“Samas tuleb tõdeda, et turgude leidmine ja turuolukorraga kohanemine võtab aega ning seepärast vajame üle-euroopalist abipaketti põllumajandussektorile,” ütles Kruuse.

Minister rääkis komisjonile, et Eesti toetab EL põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogus erakorralist suunatud abi sealiha- ja piimatootjatele kõige rohkem kannatada saanud piirkondades, samuti Euroopa Liidu üleste ajutiste ületootmise vähendamist motiveerivate meetmete rakendamist. “Muidugi tuleb seejuures arvestada piimakarja vähenemisega riikides, kus see on juba toimunud,” lisas Kruuse.

Maaeluminister Urmas Kruuse osaleb 18. juulil Brüsselis Euroopa Liidu põllumajandus- ja maaeluministrite nõukogus. Lisaks põllumajandussektori turuolukorrale käsitletakse kohtumisel EL ühise põllumajanduspoliitika lihtsustamist ja rahvusvahelise põllumajandustoodetega kauplemisega seotud küsimusi.

Vooremaa