Maakonna kõige targemate vanemate lapsed õpivad Jõgevamaa gümnaasiumis

Kolm kuud kestnud üle-eestilises Targa vanema testis kontrollis oma kasvatusalaseid teadmisi üle 4500 lapsevanema, kellest Jõgevamaal saavutasid parima tulemuse Jõgevamaa gümnaasiumis käivate laste emad-isad, teatas programmi Tark Vanem 2015 meediasuhete nõunik.

Teavitusprogrammi Tark vanem veebipõhises testis pidid vanemad lahendama ja analüüsima etteantud olukordi, kuidas oma lastega alkoholiteemadel rääkida ning nendega arukaid kokkuleppeid sõlmida. Üle 30 000 testi täitnud lapsevanemast registreeris oma tulemuse rohkem kui 4500, kes osalesid ka koolidevahelisel võistlusel. Jõgevamaa koolide pingereas tuli teisele kohale Tabivere põhikool ja kolmandale Oskar Lutsu Palamuse gümnaasium.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul võtsid testist eriti aktiivselt osa just algklassides käivate laste vanemad, kes on ka tänavuse projekti peamiseks sihtgrupiks. “Kahjuks näitavad uuringud, et lapsed proovivad alkoholi juba väga varajases eas, seega on parim aeg ennetustööga alustamiseks juba algklassides,” sõnas Pevkur. “Vastutustundliku vanema ülesandeks on olla lapsele eeskujuks, osaleda tema hoiakute kujundamisel ning selgitada, kuidas alkoholile või sigaretile “ei” öelda, kui eakaaslased selleks survet avaldavad,” lisas Pevkur ning soovis kõigile lapsevanematele kindlat meelt ka peagi algaval koolivaheajal.

Psühholoog Rita Rätsepa sõnul käib täiskasvanutel suviste üritustega sageli kaasas ka alkoholitarbimine, mis annab lastele selge signaali, et see on igati aktsepteeritav ajaviitmisvorm. “Lapsed õpivad meie tegudest, seega võiks iga vanem juba sel suvel teadlikult oma mõtlemist ja käitumist muuta ning näidata, et lastega koos veedetud aeg võib olla tore ka ilma alkoholita,” rääkis Rätsepp lisades, et oluline on end ka lapse tegemiste ja suhtlusringkonnaga kursis hoida ning arendavate ja sihipäraste tegevuste organiseerimine – olgu selleks siis laagrid või ühisüritused perega. “Liigne arvuti taga istumine, igavlemine ja kampades liikumine võivad viia tihti kahjuks ebameeldivate tagajärgedeni.”

Targa vanema testi üleriiklikus arvestuses tuli 413 osalenud kooli seast esimesele kohale Saaremaal asuv Leisi keskkool, teisele Viluste põhikool Põlvamaalt ning kolmandale Turba kool Harjumaalt.
Siseministeeriumi algatatud 5−11-aastaste laste vanematele suunatud teavitusprogrammi Tark vanem keskmes on veebiportaal www.tarkvanem.ee, mis pakub põhjalikku teavet erinevate kasvatusstiilide kohta ning võimalust oma vanemlikke oskusi testida. Lisaks saab kogu aasta vältel ekspertide käest teema kohta tasuta nõu küsida.

Vooremaa