Lõõtspillipäev 2017 toob lõõtsahuvilised kokku

Laupäeval Pajusis peetav Lõõtspillipäev pakub mitmekesist programmi nii õpitubade, loengute kui kontsertide näol. Võimalik on kuulata ja kaasa tantsida erinevate lõõtspilliklubide ja muusikaliste koosseisude hoogsatele ülesastumistele kuni hiliste öötundideni välja, teatasid korraldajad.

Kesk-Eestis toimuva sündmuse eesmärgiks on pakkuda võimalust lõõtspilliklubidele ja –seltsidele üle Eesti kohtuda, et ühiselt mängida erinevat paikkondlikku repertuaari, jagada teadmisi ja tuua kokku kõik, keda lõõtspill ühendab. Sündmusele on oodatud ühtlasi kõik inimesed, kes ise lõõtsamängu ei harrasta, kuid naudivad lõõtsamuusikat või hoopis meisterlike mängijate pilli järgi tantsimist.

Lõõtspillimängijaid jagub tänasel päeval üle Eesti. “Teppo-tüüpi lõõtspill on tõeline kultuurifenomen ning suur rõõm on tõdeda kui paljud inimesed on selle pilli mängimise endale harrastuseks valinud,” leiab programmijuht Tarmo Noormaa. Oluline on, et päev kaasab ühtselt kõik klubid ning pakub lisaks koosmängimise rõõmule ka uusi teadmisi pillide meisterdamise ning teppo-tüüpi lõõtsa ajaloo kohta.

Kontserdid toimuvad nii Pajusi mõisapargis kui magasiait-kuivatis ning pakuvad midagi igale maitsele. Sündmusel astuvad üles lõõtsamaastikul ilma teinud Lõõtsavägilased, äsja uue muusikaplaadi valmis saanud kollektiiv RÜÜT, Eesti Pärimusmuusika Keskuse 2017. aasta Noorte pärimusbändide konkursi võitjad Duo Mänd/Krüsban ja mitmed teisedki. “Tahame publikule näidata lõõtspillimängu erinevaid tahke nii erinevate mängijate mõttes kui ka arvestades pillimängimise kohta, sest meie lõõtspill sobib nii intiimseks kontserdiks kui tantsumürgli korraldamiseks välilaval,” märgib Noormaa.

Sündmuse jaoks on kokku pandud ka Üleriigiline Lõõtspilliorkester, mis koosneb lõõtspillimängijatest üle Eesti ja kelle ülesastumist saabki näha just välilaval. Kuna lõõtspill on Eesti külades kõlanud aastakümneid, valitakse ühtlasi sündmuse raames stiilseim külapillimees ning kuulutatakse välja Heino Tartese ja Jüri Uppini stipendiumid.

Vooremaa