Linnuhuvilised hakkavad aialinde jälgima

Eesti Ornitoloogiaühingu rahvateadusprojekt suvine aialinnupäevik alustab täna oma neljandat hooaega. Ootame aialinnupäevikuga liituma kõiki loodushuvilisi, et üheskoos jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide leviku ja pesitsusedukuse muutusi ning saada uusi teadmisi aialooduse kohta tervikuna, teatas ornitoloogiaühingu suvise aialinnupäeviku koordinaator.

Suvise aialinnupäeviku veebirakendusse www.eoy.ee/aed saab igaüks luua oma isikliku aialinnupäeviku, kuhu saab kirja panna kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud ning muud juhuvaatlused selgroogsete, tolmeldajate ning fenoloogiliste tähelepanekute kohta: millal hakkasid õitsema taimed ja millal ilmusid välja esimesed putukad. Kaardirakenduse abil saab jälgida teiste osalevate aedade tulemusi ning salvestada ja välja printida enda päevikusse sisestatud andmed ja elamused.

Kolme tegevusaastaga on Suvisest aialinnupäevikust kujunenud Eesti suuruselt teine rahvateadusprojekt, kus mullu osales ligi tuhat loodusvaatlejat, kes panid päevikusse kirja üle 27 200 liigivaatluse. 2016. aastal pesitses Suvise aialinnupäeviku projektis osalejate aedades ühtekokku 78 liiki linde (keskmiselt 4,3 liiki), kellest sagedasemad olid kuldnokk, rasvatihane ja linavästrik. Tulemustest selgus, et hea pesitsusaasta oli mullu rasvatihasel, kuid kehvapoolne näiteks metsvindil, linavästrikul ja suitsupääsukesel. Meie rahvuslinnul oli 2016. Aastal keskmiselt 4,14 poega, mis on küll palju parem kui 2014. aastal (3,87 poega), kuid kehvem 2015. aastast (4,33). Põhjalikumalt saab 2016. aasta tulemustest lugeda suvise aialinnupäeviku kodulehelt <http://www.eoy.ee/aed/content/materjalid/aialinnupaevik_2016.pdf>.

Suvine aialinnupäevik 2017 kestab 1. märtsist 8. oktoobrini. Aialinnupäeviku tegemisi kajastab looduskalender.ee.

Vooremaa