Kuu aja pärast võõrustab Eesti Euroopa parimaid noori metsamehi

Kuu aja pärast, 20. mail algavad Eestis XIV Euroopa noorte meistrivõistlused metsanduses. Seitsmeteistkümne Euroopa riigi osavõtul toimuvaid võistlusi korraldab Luua Metsanduskool. Võistlused peetakse Luua Metsanduskooli territooriumil ja 23. mail Tartu kesklinnas, teatas XIV Euroopa noorte meistrivõistlused metsanduses kommunikatsioonijuht.

Meistrivõistlustel võtavad omavahel mõõtu Euroopa metsanduskoolide võistkonnad. Võisteldakse raiespordis ja metsaraja läbimisel, võitja selgitatakse välja meeskondlikult, kuid tunnustatakse ka alade võitjaid. Võistluste eesmärgiks on metsandusõppe populariseerimine ning metsandust kutseõppe tasemel õppivatele noortele kutsevõistluste korraldamine. Võistlustest võtavad osa iga riigi parimad metsakoolid, üldvõitja võib end pidada Euroopa parimaks metsandusõpet andvaks kooliks.

XIV Euroopa noorte meistrivõistlused metsanduses peetakse 20.-24. maini. Esimene võistluspäev on 21. mai, kui Luua Metsanduskooli territooriumil võisteldakse metsaraja läbimises. Metsaraja võistlus on meeskondlik, kõik neli võistlejat lähevad rajale koos. Rajal tuleb lahendada 16 ülesannet, kus tuleb kasutada metsanduslike teadmisi ilma abivahenditeta. Lubatud on kasutada vaid tükk paberit, pliiatsit ja ühe meetri pikkust keppi.

Järgmisel päeval, 22. mail jätkatakse puude langetamisega. Eestis toimuvatel Euroopa noorte meistrivõistlustel 2015. aastal toimub eluspuude langetamine. Võistleja peab langetama kasvava puu kolme minuti jooksul vastavalt reeglitele. Võistleja saab ise määrata puu langetussuuna, lastes kohtunikel seada tema valitud kohale tikk. Puu tuleb langetada võimalikult täpselt tiku peale.

Võistluste peakorraldaja Marko Vinni sõnul on kasvavate puude langetamine meistrivõistluste kontekstis üsna ebatavaline, sest tavaliselt on Euroopa metsandusvõistlustel kavas puu langetamise imitatsioon, mille puhul saetakse püstisesse pakku langetussälk ja seejärel mõõdetakse laseriga saagimise täpsust. “Kuna aga Eesti on metsarohke riik ja meie võistlustel on langetatud ikka kasvavaid puid, teeme seekord seda ka meie,” rääkis Vinni. Ta lisas, et mitmete maade võistkondade jaoks võib see olla küll ootamatu, kuid tegemist on ikkagi metsamehe põhioskusega.

Viimasel võistluspäeval, 23. mail, tulevad osalejad Tartu kesklinna. Vabaduse puiesteel võisteldakse raiespordi platsialadel – saeketi vahetuses, kombineeritud järkamises, täpsussaagimises ja laasimises. Kõigil huvilistel on sel päeval hea võimalus võistlusi jälgida, lisaks raiespordile toimub sel päeval Tartus ka programm pealtvaatajatele. Kesklinna pargis tutvustavad end Lõuna-Eesti kutsekoolid, Lodjakoda teeb lodjasõite ja korraldab tegevusi lastele, driftimeeskond Ghost Team tutvustab drifti ja võistlusmasinaid, oskusi näitavad puukujurid, avatud on lasteala. Võistlused Tartu kesklinnas algavad kell 9 ja kestavad pärastlõunal kella 17-ni.
XIV Euroopa noorte Meistrivõistlusi Metsanduses korraldab Euroopa “rohelise sektori” kutseõppeasutusi ühendav organisatsioon EUROEPA-International, Eestis viib võistlusi läbi Luua Metsanduskool. Võistlusi toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, haridus- ja 
teadusministeerium, kultuurkapital, Tartu linn, RMK, STIHL, Stora Enso, 
Citymotors ja Raadio Elmar.
Vooremaa