Kuldsuuks tunnistati Taavi Teevet Orissaare gümnaasiumist

Reedel, 4. märtsil Põltsamaal peetud üleriigilisel gümnaasiumiõpilaste kõnevõistlusel Kuldsuud 2016 tunnistati võitjaks ehk kuldsuu tiitli pälvis Orissaare gümnaasiumi õpilane Taavi Teevet. Teise koha sai Põltsamaa ühisgümnaasiumi õpilane Michelle Marie Elisabeth Tiit, kolmanda kohaga läks koju  Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilane Andree Prees, teatasid võistluse korraldajad.

Eripreemia mõttejõulisuse eest sai Anna Maria Paabumets Hugo Treffneri gümnaasiumist. Eripreemia veenvuse eest anti Annika Uibole Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumist Susan Kolde Palamuse gümnaasiumist pälvis eripreemia nutikuse eest.

Osalejaid oli tänavu l1, noori tuli Põltsamaale nii Palamuselt, Haapsalust, Tartust, pärnust , Saaremaalt ja Põlvast. Põltsamaa ühisgümnaasiumi esindasid Michelle Marie Elisabeth Tiit ja Lenard Piir.

Noored arutlesid erinevatel teemadel – kui oluline on isetegemine, kui tähtsad on tegijatele endale esinemised ja miks tekib lõhe loomeinimeste ja publiku vahel. Räägiti Eesti Vabariigist kui e-riigist, tema eripärast ja väiksusest; Eesti turvalisusest; tööjõupuudusest IT-valdkonnas; eestlaste suhtumisest pagulastesse; leigusest kui eestlaste kaubamärgist, jõudes järeldusele, et tegelikult on eestlased täiesti kuumaverelised. Arutleti eesti keele ilu ja püsimajäämise üle, räägiti filmidest ja teatrimaagiast, samuti mõtiskleti selle üle, mis on rikkus.

Teise vooru kõneks andis žürii teema “Meie aja kangelane”. Noorte hinnangul on meie aja kangelaseks nutitelefon, loodus, vanemad, väljapaistvad isikud, aga ka igaüks meie seast. Kangelasi aitavad luua meedia ja Interneti-maailm, muistsed vägilased on vajunud unustusehõlma ja tänapäeval võib igaühest saada kangelane.

Kõnelejaid hindas žürii: Eesti SOS Lasteküla tegevjuht Margus Oro, avaliku esinemise koolitaja Toomas Lõhmuste, haridusministeeriumi keeleosakonna peaspetsialist Riina Koolmeister, Kuldsuu 2015 teise koha omanik Linnet Puskar.

Pärast võistlust alustas tööd XV kõnelaager, kus osaleb 80 noort riigi erinevatest koolidest. Avaliku esinemise põhitõdesid tutvustavad ning hingamis- ja hääleharjutusi, etüüdide loomist ning pingete maandamist õpetasid sel aastal Priit Strandberg, Veiko Porkanen, Karl-Andreas Kalmet ja Pääru Oja.

Õhtul võõrustas laagrilisi Põltsamaa ühisgümnaasiumi XI b klassi õpilaste korraldatud Pannkoogikohvik õpetaja Eve Oro juhendamisel. Laagripäeva lõpetuseks kõlab muusika Priit Strandbergi ja Marion Aruvee esituses.

Laupäeval jätkus laager, kus tegeldi hääle- ja kehakooliga, mängiti rollimänge, maandati esinemispingeid jne. Laager lõppes pärastlõunal ühisesinemiste ja -tegevustega ja osalejatele tunnistuste jagamisega.

Korraldajad  Põltsamaa ühisgümnaasiumi emakeeleõpetajad Marika Nugis ja Sirje Ääremaa
Rahastaja  haridus- ja teadusministeerium, toetajad: Põltsamaa ühisgümnaasium, Vali Press, Paju Talu Kaubandus, Lemmik Lilleäri, E-Piim Põltsamaa Meierei.

Vooremaa