Kolmas kvartal tõi teraviljade rekordsaagi

Maaeluministeeriumi prognoosi kohaselt koristati Eestis tänavu rekordiline teraviljasaak – ca 1,47 miljonit tonni -, ning teravilja saagikus hektari kohta ületas esmakordselt nelja tonni piiri, selgub põllumajandussektori kolmanda kvartali ülevaatest, teatas maaeluministeeriumi avalike suhete osakond.

“Praegustel andmetel koristati tänavu nii suvi- kui taliviljade läbi aegade rekordsaak,” ütles taimekasvatussaaduste büroo juhataja Erkki Miller. “Samas näeme, et rekordsaagist soovitud tulu võib jääda loodetust tagasihoidlikumaks, sest teravilja kokkuostuhinnad olid septembris ligi seitse protsenti madalamad kui mullu samal ajal.”

Põllukultuuride kasvupind Eestis oli Statistikaameti esialgseil andmeil tänavu 625 500 ha, mis on kolm protsenti suurem kui eelmisel aastal. Teravilja kasvupind oli ca 352 800 ha ja keskmiseks saagikuseks kujuneb 4169 kg/ha.

Loomakasvatussektoris vähenes veiste (-3 protsenti, sh piimalehmadel -5 protsenti) ja sigade (-12 protsenti) koguarv, kuid kasvanud on lammaste ja kitsede (2 protsenti) ning kodulindude arv (1 protsent).
Piima toodeti 2015. aasta üheksa kuuga 582 500 tonni, mis on neli protsenti vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Piima 9 kuu keskmine kokkuostuhind oli tänavu 237 EUR/t, mis on mullusest 32 protsenti madalam. Viimati oli piima kokkuostuhind nii madalal tasemel 2009. aastal.

Seakasvatussektorit mõjutas negatiivselt sigade Aafrika katku puhang, mis viis ka sealiha kokkuostuhinna langusse. Sealiha üheksa kuu keskmine kokkuostuhind oli 12% madalam kui eelmisel aastal samal perioodil.

Põllumajandussektori III kvartali ülevaade on kättesaadav siit: http://www.agri.ee/sites/default/files/content/ylevaated/2015/ulevaade-pollumajandussektor-2015-03.pdf
Vooremaa