Keskkriminaalpolitsei kahtlustab nelja arsti korruptsioonis

Keskkriminaalpolitsei töötajad esitasid kahtlustuse korruptsioonikuritegudes ühele Torma perearstile ja kolmele Jõgevamaa arstile, teatas lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõunik.

Kolme arsti on alust kahtlustada selles, et nad esitasid eelmise aasta vältel sotsiaalkindlustusametile tegelikkusele mittevastavaid andmeid patsientide tervise kohta, et tagada viimastele töövõimetuspensioni maksmine. Üht arsti kahtlustatakse altkäemaksu vahendamises.

Kahtlustuse kohaselt diagnoosisid arstid töövõimetuspensioni taotlevatele inimestele erinevaid tervisehädasid ilma, et osad patsiendid vastuvõtul käinud oleksid. Mõnede patsientide puhul võltsisid arstid terviseseisundi kirjeldusi ning diagnoosisid haigusi, mida patsientidel kas sellises ulatuses või üldse ei olnud.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Marge Püssi sõnul võib menetluse raames tänaseks kogutud andmete põhjal arvata, et vajalikud tervisetõendid väljastati patsientidele altkäemaksu vastu. “Menetluse andmetel said alusetult töövõimetuspensioni mitmed inimesed ning uurimisel kogutud info annab alust arvata, et selliste inimeste hulk on suuremgi,” ütles Püss.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler kinnitab, et iga selline juhtum peab tulema avalikuks, et vältida edaspidi olukordi, kus mingi hüve eest võltsitakse riigilt toetuse saamiseks dokumente. “Juba arstieetika koodeksi kohaselt ei tohi arst oma ravitöö eest saada muid materiaalseid hüvesid peale palga või kokkulepitud tasu. Altkäemaksu võtmine kahjustab paratamatult meditsiinitöötajate mainet ja õõnestab usaldusväärsust. Usun, et selliste tuvastamist leidnud halbade näidete varal on võimalik meditsiinikultuuri ja arstieetikat veelgi paremaks muuta. Väga oluline on igast sellisest kahtlasest juhtumist teatada, sest vastasel juhul võivad kannatada need patsiendid, kes tegelikult toetust vajavad, kuid ebaaususe tõttu sellest hoopis ilma võivad jääda,” ütles Ombler.

Politsei palub kõigil, kes teavad nendest juhtumitest, võtta politseiga ühendust numbril 7468 504 või saata e-kiri aadressile korruptsioonivihje@politsei.ee.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning seda juhib lõuna ringkonnaprokuratuur.

Vooremaa