Kaheksa praktilist nõuannet avatud talude päevaks

Pühapäeval 24. juulil peetakse teine üleriigiline avatud talude päev, kus külastajatele avavad oma uksed üle 230 talu ja põllumajandusettevõtte. Küllakutsujad annavadki nõu, kuidas päev sujuvalt ja kõigile nauditavalt saaks kulgeda, teatas maaeluministeeriumi avalike suhete osakond.

Tutvuge eelnevalt talude programmidega. Nii saate endale kõige huvipakkuvamad kohad välja valida ja külastada neid kellaaegadel, kus programmis on Teie pere jaoks kõige põnevamad tegemised. Olge kena ja pidage kellaaegadest kinni. Programmiga saate tutvuda www.avatudtalud.ee.

Riietuge nii, et farmielu tuju ei rikuks. Loomakasvatuses on ikka omad iseloomulikud lõhnad – arvestage sellega ja riietuge vastavalt. Vihmase ilma korral võtke kaasa kummikud ja vihmariided.

Olge kena ja järgige vastuvõtjate juhiseid. Tulete ju taludesse ja põllumajandusettevõtetesse külla. Kui liikumiseks lubatud alad on eraldi märgitud, siis pidage neist kinni. See võib olla vajalik Teie, laste, aga ka talu loomade turvalisuse huvides.

Parkige auto selleks ette nähtud kohta. Teepervedele parkides jälgige, et ei takistaks liiklust ja ohutus oleks tagatud.

Võtke kindlasti kaasa hea tuju ja uudishimulik meel. Maal on ju mõnus uudistada ja päeva nautida! Küsige pererahvalt küsimusi ka, nii saate kõige paremini teada, kuidas see Eesti toit ikkagi kasvab ja kuidas maaelu käib.

Võtke kaasa sularaha. Kuigi külastused on tasuta, siis võib programmis olla põnevaid töötubasid, millel on sümboolne tasu. Samuti saab paljudes kohtades osta maitsvat talutoitu, millest ei taha ilma jääda. Aga talus pangaautomaati pole.

Jätke võimalusel oma lemmikloom koju. Säästate nii taluloomi ja ka oma karvast sõpra. Kui ta on siiski kaasas, tuleb jälgida võõrustajate juhiseid. Kui tahate kindlasti koos lemmikloomaga talusid külastada, helistage palun ette ja rääkige pererahvaga läbi.

Tehke vahvast päevast pilte ja jagage neid Instagramis või avatud talude päeva Facebooki lehel märkega #avatudtalud. Siis saavad päevast osa ka need, kes mingil põhjusel osa võtta ei saa.

Nautige päeva!

Teine üle-eestiline avatud talude päev toimub 24. juulil 2016, kui külastajatele avab oma uksed üle 230 põllumajandusettevõtet ja talu üle Eesti. Külastajatele näidatakse suuremaid farme ja väiksemaid talusid, põnevat põllumajandustehnikat, suuri ja väikesi loomi ning taimi. Kohapeal saab paljudes kohtades maitsta ehedat talutoitu ja osta kaasa kohalikke tooteid.

Üle-eestiline avatud talude päev kuulutatakse tänavu avatuks 24. juulil kell 10 Jõgevamaal Palamuse vallas Tarto talus, kui Tarto talu hoovis löövad peremees Margus Kull ja maaeluminister Urmas Kruuse lokulauda. www.tartotalu.ee<http://www.tartotalu.ee>

Ettevõtetega saab tutvuda veebikaardi vahendusel www.avatudtalud.ee<http://www.avatudtalud.ee/>. Iga osaleva ettevõtte kohta on kaardil kirjas tegevusvaldkonnad, kontaktandmed ja päeva programm. Avatud talude päev Facebookis www.facebook.com/events/792255547518477<http://www.facebook.com/events/792255547518477>

Käesoleva aasta avatud talude päeva korraldavad 234 põllumajandus- ja maaettevõtjat, maaeluministeerium, maamajanduse infokeskus, Eesti Põllumeeste Keskliit ja Eestimaa Talupidajate Keskliit. Avatud talude päeva korraldamist rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014-2020 ja Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist.

Möödunud aasta juulis toimunud esimesel üle-eestilisel avatud talude päeval avas külastajatele oma väravad 147 talu ja põllumajandustootmist ning kokku tehti nendesse ligi 45 000 külastust.

Vooremaa