Jõgevamaal käis avatud uste päeval notarilt nõu küsimas kümme inimest

Tänavu 1. novembril toimunud notaribüroode avatud uste päeva raames külastas Jõgeva ainukest notarit Kaja Tenissoni kokku kümme inimest. Kõige enam küsiti nõu pärimisõiguse ja perekonnaseaduse teemadel, teatas notarite koda.

Üle Eesti sai kohalikelt notaritelt abi 673 inimest, lisaks nõustati kümneid inimesi telefoni teel. Nõu küsiti nii kinnisvara ostu ja müügi, sihtasutuste ühinemise kui ka valesti saadetud maamaksu kohta.

“Suunasime tänavu ise päeva teraviku kinnisvarale ning võrreldes eelmise aastaga esitati rohkem küsimusi kinnisvarateemaliste vaidluste, varjatud puuduste, hüpoteegi seadmise, kasutusloa puudumise riskide ning kaasomandiga kaasnevate probleemide kohta,” kirjeldas notarite koja esimees Merle Saar-Johanson.

Kolmandiku külastajate mureks olid pärimise ja testamendiga seotud teemad ning kümned inimesed tulid küsima abielulahutusega seotud vara jagamise kohta.

“Notaritelt küsiti ka selliseid küsimusi, mille osas saame inimesi vaid õiguskuulekusele suunata, näiteks sooviti teada, kuidas vältida kinnisvara müües maksude maksmist või kuidas hiilida kõrvale ülalpidamiskohustusest,” rääkis Saar-Johanson. “Kui seadusest kõrvalepõiklemise küsimused kõrvale jätta, siis said huvilised nii nõu kui praktilisi käitumisjuhiseid, kuidas probleeme ennetada või juba olemasolevaid muresid lahendada.”

Eestis tegutsevad 91 notarit tegid mullu kokku 295 155 toimingut ja teenuseosutamist, neist kõige sagedamini viidi läbi kinnisvaraga seotud tehinguid.

Vooremaa