Jõgevamaal 75 talgul 1852 talgulist

Täpsustatud andmetel osales tänavusel Teeme ära talgupäeval Jõgevamaal 75 talgul 1852 inimest, teatas Teeme ära talgupäeva eestvedaja.

Talgujuhtide täpsustatud andmetel osales tänavusel Teeme Ära talgupäeval vähemalt 52 650 talgulist, mis moodustab Eesti elanikkonnast neli protsenti. Maakondade arvestuses korraldati enim talguid Harjumaal ja Tallinnas, kus osales 475 talgul kokku 15 947 inimest. Elanike arvu järgi võttis kõige rohkem inimesi talgutest osa Saaremaal, kus osales 211 talgul 4172 inimest ehk 12,5 protsenti maakonna elanikest. Järgnesid Läänemaa 11,1 protsendi ja Hiiumaa üheksa protsendiga maakonna elanikest. Jõgevamaal osales talgutel kuus protsenti elanikest.

Teeme ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme  Tarmo Tüüri sõnul püstitas tänavune talgupäev rekordi nii talgute kui ka  osalejate arvu osas. “Tänavuse talgupäeva kokkuvõtteks võime rõõmuga  tõdeda, et koostegemise soov ei ole eestimaalaste seas vähenemas, vaid  otse vastupidi – talgukevad toob päikese välja ja innustab kodukandi  heaks panustama kümneid tuhandeid inimesi,” rääkis Tüür ning lisas, et  soovib talgupäeva meeskonna nimel veelkord tänada ja tunnustada kõiki  osalenud talgulisi.

Teeme Ära talgupäev on kujunenud Tüüri sõnul iga-aastaseks suurimaks  vabatahtliku panustamise algatuseks Eestis, sest see puudutab inimestes  peidus olevaid sügavamaid väärtusi, mis argirutiinis jäävad sageli  tähelepanuta. “Kogu talgupäeva ettevalmistus on omamoodi müsteerium ja  talgupäeva õnnestumise üks põhjuseid seisneb kindlasti selles, et  korraldus ei toimu ülevalt alla, vaid initsiatiiv lähtub rohujuure  tasandilt – igast inimesest ja igast kogukonnast endast,” selgitas Tüür.  “Talgupäeva õnnestumises on aga määrav roll eelkõige igas Eestimaa  nurgas tegutsevatel talgujuhtidel kui aktiivsetel kodanikel, kes talguid eest veavad ja teisi kaasa kutsuvad. Inimeste hea tahe ning vabatahtlik  panustamine, mida me kõik talgupäeval enam kui 2000 talgupaigas oma  silmaga näeme, on mägesid liigutavalt võimas. Talgupäev aitab inimestes  üles leida ja esile tõsta sügavamaid väärtuseid, mille mõju ja tähendust  Eestile me mõistame tõeliselt ehk alles aastate pärast.”

 Talgustatistika leiab tabelina aadressilt  www.teemeara.ee/files/Talgupaev_2017_arvudes.xlsx 
<http://www.teemeara.ee/files/Talgupaev_2017_arvudes.xlsx> ja 
talgukaardina samuti veebist 
http://www.teemeara.ee/photos/talgukaart_2017.jpg.
Tänavuse talgupäeva kohta saab lugeda talgujuhtide tagasisidet Teeme ära kodulehelt aadressil www.teemeara.ee/talgujuhile/tagasiside <http://www.teemeara.ee/talgujuhile/tagasiside>. Talguliste jagatud pildid asuvad aadressil www.teemeara.ee/talgulood/pildid  <http://www.teemeara.ee/talgulood/pildid>. Talgupäeva kokkuvõttev lühifilm avaneb lingilt www.teemeara.ee/talgulood/videod <http://www.teemeara.ee/talgulood/videod>. Talgupäeva vahetud muljed leiab aadressilt www.teemeara.ee/otse <http://www.teemeara.ee/otse>.

Tänavu oli talgupäeva märksõnaks valmistumine: valmistumine Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks, aga ka valmistumine looduse  vingerpussideks ja kliimamuutusega kaasnevateks loodusõnnetusteks, mis Eestimaad üha sagedamini puudutavad. Üheks üleskutseks oli lipuväljakute korrastamine ja lipumastide püstitamine, et seada Eestimaa lipuehtesse. Koostöös Päästeametiga võeti fookusesse kodukandi ohtude kaardistamine  ja sellest lähtuvad talgutööd, mis aitavad muuta elukeskkonda  turvalisemaks ning olla meil kõigil paremini valmis võimalikeks  loodusõnnetusteks.

Kolmandat aastat said kõik talgulised registreerimisel endale talguhundi  passi, mis avas juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele.  Mitmed eripakkumised talgulistele kehtivad ka pärast talgupäeva, vt  lähemalt http://teemeara.ee/pass.

Tänavu 6. mail peetud üle-eestilise Teeme Ära talgupäeva korraldasid Eestimaa  Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud  võrgustik. Partneritena lõid kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital,  Päästeamet, Lipuvabrik, Tamrex, Vizeum, Itella Smart POST, Nordic Hotel  Forum, XII noorte laulu- ja tantsupeo korraldustoimkondjt.

Talgute stardipakette aitasid kokku panna Tamrex, Kodanikuühiskonna  Sihtkapital, Päästeamet, Lipuvabrik, Riigikantselei, Ecoprint ja Bauhof.  Paketid toimetas talgujuhtidele kätte Itella SmartPOST. Mastivimpel oli  kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks.

Teeme Ära talgupäev peetakse traditsiooniliselt mai esimesel laupäeval  ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. 2016.  aastal korraldati üle Eesti 1986 talgut, millest võttis osa 44  372inimest ehk 3,4 protsenti eestimaalastest.

Vooremaa