II Peipsimaa orelifestival peetakse 5.-27. juunini

Peipsimaa luterlikes kirikutes peetakse 5.-27. juunini 2015 II Peipsimaa orelifestival, mis toob kahe rahva ja kolme kultuuri maale ka neljanda – baltisaksa kõrgkultuuri mõõtme. Homme on kontsert Torma kirikus, teatasid korraldajad.

Peipsi äärde jäävad maamärkidena ja elava koguduse sümbolina tänaselgi päeval hästi hoitud luterlikud kirikud. Kuigi inimesi jääb äärealal järjest vähemaks, on siiski traditisoone ja väärtuseid, mis on loodud põlvkonde jooksul ja mida on suudetud alles hoida või isegi korrastada. Kõik olnu annab võimaluse uutele algatustele.

Nii on siinsetes kirikutes väiksemaid ja suuremaid oreleid, mis paikkonna parematel päevadel inimeste poolt oma kogudustele hangitud ja viimasel aastakümnel korrastatud – Iisaku, Kodavere, Lohusuu, Mustvee, Avinurme, Torma. Peipsimaa orelifestival paneb kõik need orelid juunikuus helisema!

Iisakus on tuntud orel, mis on ehitatud Pariisi maailmanäituse jaoks. Oreli on ehitanud 1895. aastal firma H.Voit & Sons Durlachis, Saksamaal ja osteti Iisaku kogudusele. Töö on eriliselt viimistletud ning siiani täiesti originaalsena säilinud. Renoveeritud 2001-2002.aastal.

Lohusuus (1898), Tormas (1903) kohtame saksa 19. sajandi II poole ja 20 sajandi algupoole tuntud Saksa oreliehitajaWalckeri oreleid. Kodaveres esindab sama perioodi (1902) Saueri orel. Iseloomulik neile orelitele on üleminek klassitsistlikult kõlataotluselt romantilisele. Tugevate karakteritega registrid eelnevast, klassitsistlikust ajastust kõlavad kõrvuti juurde tulnud peenemate nüansivarjunditega romantismist. Seetõttu on need orelid justkui ajaloolised dokumendid sellest, kuidas pilli ehituslugu ja muusikaideaalid aegade jooksul oma arenguprotsesse läbivad. Need pillid toovad meieni autentse kõla üle saja aasta tagusest ajast.

Avinurmes, mis on paikkonnana tõusnud keskse kirikuõue, Elulaadikeskuse ja Puiduaidaga üheks Peipsimaa külastuspärliks, on kaunis maakivikirikus kogudusele kingitud väike uuem orel. See orel on eriti sobilik kammerpillina ja meelitab musitseerima endaga koos teisigi instrumente. Avinurme kiriku ajalooline pill aga ootab oma uusi päevi ja paikkonna inimeste panust tagasihoidlikult kiriku rõdunurgas.

Räpinas on paberitööstuse rikkale paikkonnale kohaselt kirikus suur kontsertorel, ehitatud siinsesse klassitsistlikku kirikusse eesti orelimeister Terkmanni poolt 1934. aastal. See pill esindab juba küpset romantikat ja registirte tämbrid annavad võimaluse orelilt välja võluda sümfoonilisemat muusikalist väljenduslaadi.

Oreli partneriks on mitmel kontserdil teisigi pille, mistõttu saavad Peipsimaa orelid festivalil hiilata väga eriilmeliselt ja  mitmekülgselt.

Rahvusvahelist mõõdet annab Soome Kotka linna organistide Irina Lampéni ja Jaana Jokimies – oreliduo Lohusuu ja Räpina orelikontsertidel. Jaana Jokimies ja Irina Lampén on esinenud virtuoosse oreliduona juba aastast 1999 . Nende repertuaar on lai ja mitmekülgne. Nad esitavad nii originaalloomingut neljale käele kui ka suurte orkestriteoste seadeid orelile. Kontserte on alati soojalt vastuvõetud, neilt on ilmunud ka kaks CD plaati.

 Iisaku ja Torma kirikus esineb õhkpillide trio, kus mängivad Vanemuise sümfooniaorkestri orkestrandid Elle Fuchs (fagott) ja Lande Lampe-Kits (flööt) ning orelil Tartu Jaani kiriku organist Elke Unt. Virtuoosne viiuldaja Kristel Eeroja-Põldojat saab Kodavere oreliga koos kuulata 20. juunil ning noorukest viiuldajat Saimi Ester Kortelaineni andeid nautida Avinurmes koos sealse oreliga esimesel festivali kontserdil, mis toimub 5. juunil.

Peipsimaa orelifestivali kontserdid on kuulajatele tasuta. Oodatud on annetused, et ikka pühakojad ja uhked pillid paikkonnas korras püsiksid!

Kontserdid

  1. 5. juuni kell 19 Avinurme kirik “Marsid ja meditatsioonid”

Elke Unt (orel), Saimi Kortelainen (viiul)

 

  1. 6.juuni kell 18 Torma kirik “Õhuviled”

Lande Lampe-Kits (flööt), Elle Fuchs (fagott), Elke Unt (orel)

 

  1. 12.juuni kell 18 Lohusuu kirik

Oreliduo Irina Lampen ja Jaana Jokimies (Kotka, Soome)

 

  1. 13. juuni kell 19 Räpina kirik

Oreliduo Irina Lampen ja Jaana Jokimies (Kotka, Soome)

 

  1. 20. juuni kell 19 Kodavere kirik “Idüllid ja maastikud”

Kristel Eeroja-Põldoja (viiul), Elke Unt (orel)

 

  1. 27. juuni kell 18 Iisaku kirik

Elle Fuchs (fagott), Lande Lampe-Kits (flööt), Elke Unt (orel)

Vooremaa