EV100 sündmustele antakse start ka Sadalas

Pühapäeval, 16. aprillil saab kogu Eestis teoks programmi EV100 avasündmus. Veel sajand tagasi, täpsemalt 12. aprillini 1917 praegust Eesti ala poolitanud kubermangupiiri läheduses toimub rahvamatk, mida on ka piiri kustutamise matkaks nimetatud. Kaheksateistkümnest paigast startivad matkajad saavad kokku üheksas paigas, millest üks asub ka Jõgevamaal, täpsemalt Sadalas.

Sadala rahvamaja võõrustab pühapäeval neid matkajaid, kes asuvad teele Jõgevamaalt Laiuse mäelt ja Lääne-Virumaalt Emumäelt. Laiuse mäelt kell 13 startinutel on võimalus külastada teekonnal Laiuse kirikut, Laiuse õletuba ja Veski külalistemaja ning kuulata huvitavaid fakte Jaan Poska, Laiuse lossi ja Sadala kooli kohta. Matkajad saadab Laiuse mäelt teele Carl Robert Jakobson ise. Tema tervitab maakonna piiril ka Emumäe poolt saabuvaid matkajaid.

Sadalas pakutakse matkajatele välitelklas sooja suppi, rahvamajas aga võimalust osa saada Carl Robert Jakobsoni juhitavast rahvalikust päevast. Kell 15.30 algaval kontserdil ja kell 18 algaval simmanil astuvad üles Palamuse, Torma, Aidu, Laiuse, Mustvee, Jõgeva ja Sadala rahva- ja puhkpillimuusikud, rahvatantsijad, koori- ja ansamblilauljad ning harrastusnäitlejad.

Kell 17.45 tehakse Sadala rahvamajast otselülitus ETV stuudioekraanile, et jälgida viimase piirilõigu kustutamist, kell 19 süüdatakse aga nii Sadala rahvamaja lähedal kui ka kõigis teistes rahvamatkajate kogunemispaikades XII noorte laulu- ja tantsupeole pühendatud lõkked ehk südametuled, millega antakse märku, et me oleme siin, sellel maal, ikka veel olemas. Ka kõiki neid, kes 16. aprilli õhtu kodus veedavad, kutsutakse üles kell 19 pere, sõprade või kogukonnaga lõket tegema, et valgustada teed noortepeole ja tähistada Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva peo algust.

Nutitelefonide omanikud võivad laadida endale pühapäevaks Google Play’st või iTunes’ist alla EV100 ametliku äpi. 16. aprillil äpis südamenuppu vajutades saab anda märku, et hoolid oma Eestimaast. Kõik vajutatud südamed kuvatakse ETV ekraanil. Kellel nutitelefoni pole, saab oma asukohast märku anda, helistades tasuta numbril 800 8100 või vajutades südame nuppu veebilehel http://ev100.telia.ee/

Pisut ka nn piiri kustutamise matka ajaloolisest taustast. 18. sajandi esimesest poolest kuni 1917. aasta 12. aprillini oli praegune Eesti ala jagatud kaheks: põhjapoolne osa kuulus Eestimaa ja lõunapoolne osa Liivimaa kubermangu koosseisu. Aprillis 1917 Petrogradis toimunud eestlaste meeleavalduse mõjul liideti Venemaa Ajutise Valitsuse 12. aprilli otsusega Liivimaa kubermangu põhjaosa Eestimaa kubermanguga. Nii tekkis autonoomne Eesti kubermang, mis lõi paremad eeldused iseseisva Eesti riigi loomiseks.

VOOREMAA